Цього року Всесвітній день гуманітарної допомоги, який відзначають 19 серпня, присвячений важливості дотримання міжнародного гуманітарного права (МГП), яким передбачено захист мирних людей і гуманітарних працівників, які допомагають їм під час війни.
В Україні пошкоджено або зруйновано понад 2 мільйони будинків.
За результатами Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення, з лютого 2022 року в Україні були пошкоджені або повністю зруйновані будинки більше ніж 2 мільйонів родин.
З 24 лютого 2022 було майже 2 000 випадків, коли постраждали медичні заклади, працівники та пацієнти.
Українська система охорони здоров’я сильно постраждала від наслідків війни. Станом на 13 серпня 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я підтвердила 1 920 випадків, коли постраждали медичні заклади, працівники або пацієнти. Серед нещодавніх випадків — руйнування дитячої лікарні "Охматдит" унаслідок ракетного обстрілу та обстріли, від яких постраждали й інші медичні заклади столиці.
Війна призвела до тяжких наслідків у сфері освіти, загрожуючи майбутньому українських дітей.
Війна призвела до тяжких наслідків у сфері освіти, що ставить під загрозу майбутнє українських дітей. За даними Уряду України, близько 4 000 закладів освіти були пошкоджені та 365 зруйновані.
Гуманітарні працівники часто працюють у небезпечних умовах в регіонах, де потреби найбільші.
Війна продовжує руйнувати життя та загострювати гуманітарні потреби по всій Україні. Згідно з Планом гуманітарних потреб та реагування, у 2024 році 14,6 мільйона людей, включаючи 3,2 мільйона дітей, потребують невідкладної гуманітарної допомоги.
Місцеві організації відіграють провідну роль у гуманітарному реагуванні. Їхні зусилля вкрай важливі для того, щоб доставити допомогу людей, які найбільше цього потребують, зокрема поблизу лінії фронту, де люди майже не можуть самі забезпечити свої потреби.
Працівники гуманітарних організацій ризикують життям для допомоги іншим, у той час, як їхні близькі теж потерпають від наслідків війни.
Підтримка міжнародної спільноти необхідна для забезпечення потреб людей. Але цього недостатньо. Захист мирних мешканців і гуманітарних працівників має бути пріоритетом. Нормами МГП чітко передбачено, що мирні жителі мають бути захищені. Навмисні обстріли цивільного населення і цивільних об'єктів, зокрема лікарень, шкіл і гуманітарних установ, є серйозним порушенням міжнародного права.
Світ має пам’ятати про гуманітарну кризу, яка триває в Україні. Не можна сприймати війну як норму. Необхідно подвоїти зусилля, щоби захистити мирних мешканців, забезпечити надання гуманітарної допомоги та, зрештою, досягнути тривалого миру.
За матеріалами: Організація Об’єднаних Націй Україна