Вода в житті людини займає вирішальну роль. Дослідники стверджують, що без їжі людина може жити до двох місяців, а без води – до 5 діб. За даними ВООЗ більшість хвороб людини виникає саме від споживання неякісної води.
Станом на сьогоднішній день населення Шумської та Великодедеркальської територіальної громади на 30% забезпечені питною водою з підземних джерел водопостачання, так званих артезіанських свердловин. Для прикладу в більшості країн Європи використання підземних вод сягає 90%, що забезпечує задоволення потреб населення високоякісною питною водою. На відміну від поверхневих, підземні води мають більшу захищеність від наслідків господарської діяльності. Загальна кількість води в світі не змінюється, а от її якість змінюється суттєво і не в кращий бік. Споживання недоброякісної питної води може привести до розладів здоров’я, що пов’язані із камінням в нирках, сечовивідній системі, виразками та отруєннями різного характеру, виникненні інфекційних захворювань, таких як вірусний гепатит А, дизентерія, холера, лептоспіроз і ін.
Якість питної води регламентується різними нормативними документами, основним з яких є ДСанПІН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджені Наказом МОЗ №400 від 12.05.2010року.
Для здійснення централізованого водопостачання та водовідведення необхідно отримати ліцензію. Для цього організація (суб’єкт господарювання), що надає послуги з водопостачання, повинна мати необхідну матеріально - технічну базу та здійснювати з певною періодичністю лабораторний контроль якості питної води.
У нашому водному господарстві не все так добре, як хотілося б. Можна по різному ставитись до такої ситуації, проте, вона не тільки насторожує, а й змушує прискіпливо ставитися до даного питання. Як показали комісійні обстеження з органами місцевого самоврядування об’єктів водопостачання, виявлено чимало порушень вимог санітарного законодавства. Біля 30% джерел централізованого водопостачання знаходяться на обслуговуванні, так званих, вуличних комітетів, які не несуть ніякої юридичної відповідальності за якість питної води та стан водопостачання, відсутня будь- яка технічна документація на джерела водопостачання, не проводиться лабораторний контроль якості та безпечності питної води, не проводиться знезараження питної води, тощо.
Проблема водопостачання населення та якості питної води значно загострилась і потребує комплексного підходу для вирішення. Основна кількість водозабірних споруд, водорозподільної мережі була побудована ще в 60-70 роках минулого століття, тому і морально та фізично застаріла. Це в свою чергу приводить до частих проривів водопровідної мережі, виходу з ладу водозабірних споруд, водонапірних веж, тощо. Важливим залишається питання надійного знезараження води, особливо, з урахуванням теперішнього стану водогонів, які містять постійну загрозу вторинного забруднення води, дотримання зони суворого санітарного режиму навколо підземних джерел водопостачання. Водозабірні споруди в населених пунктах потребують регламентних ремонтних робіт, розробки робочих програм з підготовки води та виробничого лабораторного контролю безпечності та якості питної води. Проблем багато і штрафними санкціями справу з місця не зрушити. Для цього необхідно відповідне фінансування з місцевих бюджетів, яких на жаль, сьогодні не вистачає для вирішення всіх нагальних проблем.
Спеціалістами Кременецького районного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області спільно з представниками Тернопільської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби щорічно проводиться відбір взірців води питної, для проведення моніторингових лабораторних досліджень. Так в 2022 році відібрано 18 взірців води питної для проведення мікробіологічних та санітарно-хімічних досліджень. Всього проведено 254 дослідження, з них - не відповідали санітарно-гігієнічним вимогам 18% за мікробіологічними показниками та 7,2% за санітарно-хімічними показниками. Як показали дослідження, підземні води мають підвищений вміст солей кальцію та магнію. Основний показник бактеріального забруднення питної води у водопровідній мережі є колі-індекс.
Основним пріоритетом щодо покращення якості питної води є:
- охорона і поліпшення стану утримання джерел водопостачання;
- оновлення водо-каналізаційної мережі;
- розробка планів першочергових заходів щодо визначення населених пунктів де складається негативна ситуація з водопостачання та забезпечення населення питною водою з централізованих водопровідних систем;
- використання пристроїв індивідуального та колективного доочищення води в установах, будинках, квартирах.
Вода – це життя, а тому, якість та безпечність питної води мають велике значення в житті людини.
Головний спеціаліст відділу державного
нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області Володимир ЯВОРСЬКИЙ