#МедичнаПросвіта: до Міжнародного дня незрячих
Сліпота – це повна або майже повна втрата зору, що має різні причини і прояви. Вчені світу активно працюють над розробкою нових методів лікування та профілактики захворювань очей, які призводять до втрати зору. У межах інформаційно-роз’яснювального проєкту #МедичнаПросвіта та з нагоди Міжнародного дня незрячих, який відзначають 13 листопада, фахівці кафедри офтальмології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця інформують про лікування захворювань та найрозповсюдженіші причини, що призводять до сліпоти, і про те, як уникнути проблеми.
Чи можуть найрозповсюдженіші офтальмологічні захворювання, такі як короткозорість, далекозорість, астигматизм, призвести до повної сліпоти?
Ні, зазначені захворювання безпосередньо не призводять до повної сліпоти. Ці рефракційні порушення пов’язані з формою очного яблука та здатністю фокусувати зображення на сітківці. Вони зазвичай корегуються окулярами, контактними лінзами або хірургічним шляхом (лазерна корекція). Якщо ці рефракційні порушення не корегуються це може призвести до втоми очей, головного болю та інших неприємних відчуттів або розвитку інших очних захворювань, які можуть спричинити втрату зору.
Якими є найчастіші неофтальмологічні причини сліпоти?
Одним із найпоширеніших захворювань, що призводить до сліпоти, є цукровий діабет. Високий рівень цукру в крові пошкоджує судини сітківки, що призводить до діабетичної ретинопатії. Підвищений артеріальний тиск при гіпертонічній хворобі також може пошкоджувати судини сітківки та зорового нерва, що в свою чергу призводить до втрати зору. Захворювання центральної нервової системи, такі як пухлини мозку, інсульти та інші, можуть впливати на зорові центри мозку і призводити до порушення зору або навіть сліпоти.
Деякі автоімунні захворювання, наприклад, розсіяний склероз, можуть атакувати нервову систему, включаючи зоровий нерв. До порушення кровообігу в судинах ока і, як наслідок, до втрати зору можуть призводити атеросклероз, тромбози, емболії. Також деякі інфекції, такі як сифіліс, туберкульоз, можуть вражати очі та призводити до ускладнень, що ведуть до сліпоти. Ще одними з причин сліпоти можуть стати проникні та непроникні травми ока.
Які захворювання, що можуть призвести до сліпоти, лікувати найважче?
На жаль, не всі захворювання очей, які можуть призвести до сліпоти, піддаються ефективному лікуванню. Деякі з них мають прогресуючий характер і з часом призводять до незворотних змін в оці.
Вікова макулярна дегенерація (ВМД). Це захворювання пов’язане з віковими змінами в центральній частині сітківки. Існує кілька форм ВМД, не всі вони піддаються ефективному лікуванню. Хоча сучасна медицина пропонує деякі методи для уповільнення прогресування хвороби, повністю відновити зір у більшості випадків неможливо.
Глаукома. Це група захворювань, що характеризуються змінами внутрішньоочного тиску і поступовим ураженням зорового нерва. Глаукома часто розвивається безсимптомно, тому її важко виявити на ранніх стадіях. На жаль, втрачені нервові клітини зорового нерва не відновлюються.
Пігментний ретиніт. Спадкове захворювання, яке призводить до поступової дегенерації фоторецепторів сітківки. Нині не існує ефективного лікування пігментного ретиніту.
Рідкісні генетичні захворювання очей. Призводять до тяжких порушень зору і не піддаються лікуванню.
Якими є новітні методи лікування сліпоти?
Використання лазерів для корекції різних очних дефектів, а також для лікування деяких захворювань сітківки. Застосовується для лазерної корекції короткозорості, далекозорості, астигматизму, лікування діабетичної ретинопатії.
Також розробляються нові препарати для лікування різних очних захворювань, таких як глаукома, макулярна дегенерація. Їх дія спрямована на уповільнення прогресування захворювання та збереження залишкового зору.
Водночас досліджується можливість використання стовбурових клітин для відновлення пошкоджених тканин ока під час лікування вікової макулярної дегенерації, діабетичної ретинопатії та інших захворювань. Також за допомогою 3D-принтера створюють штучні тканини ока для подальшої трансплантації. Це перспективний напрямок для лікування післятравматичних великих дефектів ока.
Якими є рекомендації пацієнтам із набутою сліпотою, щоб якнайшвидше адаптуватися до нових умов?
Пацієнтам важливо усвідомити і прийняти новий стан, щоб рухатися далі. Варто набути нових навичок. Вивчити техніку орієнтації та мобільності за допомогою тростини або собаки-поводиря, навчитися самостійно готувати їжу, користуватися побутовими приладами, опанувати спеціальні програми для незрячих, які дозволяють працювати з комп’ютером та читати електронні книги.
Корисним є спілкування з іншими людьми, які зіткнулися з подібною проблемою.
Що можете порадити людям, які оточують незрячих людей, яка їх підтримка, вчинки є важливими та цінними для незрячих?
Автори: фахівці кафедри офтальмології, інфографіка: пресцентр НМУ
Джерело: Національний медичний університет імені О.О.Богомольця