14 березня – День українського добровольця
опубліковано 14 березня 2024 року о 08:21

14 березня відзначається День українського добровольця. Саме в цей день у 2014 році 500 учасників Революції Гідності вирушили зі столичного Майдану Незалежності до полігону Національної гвардії України у селі Нові Петрівці під Києвом. Вони стали бійцями першого добровольчого батальйону, який вирушив на схід України, щоб дати відсіч російській збройній агресії. 

Ці воїни продовжили давні добровольчі традиції українців. Прикладом перших добровольчих загонів у сучасному розумінні стали Українські січові стрільці (УСС). Цей український добровольчий легіон сформувався у 1914 році. До нього увійшли українці, які жили на землях, контрольованих Австро-Угорщиною. Вони вирішили скористатися початком Першої світової війни для того, щоб легально отримати зброю і створити національне військове формування. До лав УСС записалося майже 20 тисяч добровольців, але австрійська влада обмежила чисельність легіону 2,5 тисячами бійців.

Організаційні та ідеологічні напрацювання УСС потім використовувалися українськими військовими керівниками у добу Визвольних змагань 1917–1921 років та провідниками українського повстанського руху під час Другої світової війни і боротьби проти радянської окупації.

Ці добровольчі традиції почали відроджуватися під час подій Євромайдану, коли українським патріотам довелося створювати загони самооборони і ціною власного життя захищати європейський вибір України. Саме з середовища учасників Революції Гідності вийшли перші добровольці, які зі зброєю в руках давали відсіч російській агресії у 2014 році. Пройшовши навчання та злагодження у Нових Петрівцях під керівництвом генерал-майора Сергія Кульчицького, 5 квітня 2014 року 300 добровольців – бійців 1-го резервного батальйону оперативного призначення НГУ склали присягу на вірність українському народові і вирушили для виконання бойових завдань у район Ізюма – Слов’янська.

Навесні того ж року Генеральним штабом ЗС України за підтримки облдержадміністрацій було розпочато набір до батальйонів територіальної оборони. Одночасно створювалися добровольчі формування при Міністерстві внутрішніх справ, а також добровольчі батальйони, які координували свою діяльність з правоохоронними органами та Збройними Силами України. Всі вони на початку російської збройної агресії стали на захист України.

Під час проведення АТО добровольчі формування брали участь в оборонних і наступальних операціях, зокрема, у легендарній обороні Донецького аеропорту. Там билися бійці Добровольчого українського корпусу та батальйону Організації українських націоналістів. Всього протягом 2014–2015 років у боях проти росіян на сході України брали участь майже 40 добробатів.

Серед бійців таких формувань було чимало людей, які мали значні здобутки у цивільному житті, але через агресію росії проти України були змушені взяти до рук зброю. Це, зокрема, співак Паризької опери, Герой України Василь Сліпак, режисер Леонід Кантер та американський бізнесмен українського походження Марко Паславський.

Визнанням великого внеску добровольчого руху в боротьбу з окупантами стало перше прижиттєве присвоєння звання Герой України бійцю Добровольчого українського корпусу “Правий сектор” Дмитру Коцюбайлу в 2021 році.

З початком широкомасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року, сотні тисяч українців добровільно стали на захист Батьківщини, вступивши до лав Збройних Сил України, зокрема Сил територіальної оборони. Для цього чимало хто з них повернувся з-за кордону. До українських добровольців доєдналися також іноземці. Добровольці, яким не вдалося потрапити до бойових підрозділів, почали допомагати захисникам іншими можливими способами.

Таким чином, український добровольчий рух переконливо довів, що кремлівський режим жорстоко прорахувався у своїх планах щодо України, отримавши замість покірного населення збройний спротив тисяч вмотивованих воїнів.

Дякуємо нашим захисникам!

Вічна слава та пам’ять усім полеглим воїнам!


На фото - Майдан 14 березня 2014 року. 500 бійців Самооборони вирушають з Майдану на полігон у Нові Петрівці.


Джерело: Центр досліджень воєнної історії ЗСУ  та Національний музей Революції Гідності


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux