9 грудня - День різдвяної листівки
опубліковано 09 грудня 2023 року о 18:06

Щороку 9 грудня у світі відзначають зворушливе свято – День різдвяної листівки (Christmas Card Day). Його історія почалася у Великій Британії в 19 столітті, більша частина якого припадає на вікторіанську епоху. В ті часи правила хорошого тону зобов’язували вітати з прийдешнім святом не лише всіх родичів, а й друзів і знайомих. Вітання зазвичай писали на чистому звороті візитівок, які потім розсилали поштою, або їх розносив кур’єр.
Саме так робив щороку англійський підприємець сер Генрі Коул. З 1837 по 1840 рік він відігравав важливу роль під час введення в Англії нової поштової системи, яка зокрема передбачала впровадження поштових марок. Вочевидь саме тоді Генрі Коулу спало на думку створити й поштові листівки. 1843 року він попросив свого приятеля художника Джона Хорслі зробити йому візитівку зі святковим різдвяним сюжетом і написом «Веселого Різдва та Щасливого Нового року!».    
Джон Хорслі створив триптих, у центрі якого зобразив сімейство самого сера Генрі Коула, а з обох боків – бідняків, які отримували різдвяні дарунки – одяг та їжу. Під малюнком художник поставив позначку «Від кого», щоб отримувач міг дізнатися автора вітання.
Візитівка-малюнок  мала шалений успіх. Ідея припала до душі багатьом людям, вони почали вітати близьких та рідних різноманітними листівками. З 1860-х років виробництво різдвяних листівок поставили на потік. З 1870-х вони набули популярності як в Англії, так і у Франції, Німеччині, Швейцарії, Австрії.
В колекції Національного музею історії України зберігаються різдвяні  листівки, виготовлені на межі 19 і 20  століть. Спершу їх сюжети були пов’язані з історією Різдва, їх прикрашали релігійною атрибутикою. Дещо пізніше почали набувати популярності картки з моментами світського життя – з образами веселих і безтурботних дітей, різдвяних персонажів, таких як Санта-Клаус, сніговик, олені, а також зі святковими елементами: ялинками, прикрасами тощо.       
Свої сюжети мали й українські різдвяні листівки. Українські художники Осип Курилас, Олена Кульчицька, Антін Манастирський, Ярослав Пстрак та інші використовували такі святкові символи, як фігурки янголів, дзвони, народні орнаменти, портрети відомих українців, запорожців, колядників, сцени Різдва, різдвяні ялинки і, звичайно, образ святого Миколая.
Сьогодні добра традиція відправляти листівки майже зникла. Але деякі з нас її підтримують, і картки з новими сюжетами доповнюють святкову атмосферу. 


За інформацією: https://www.facebook.com/mist.museum/?locale=ru_RU










Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux