До 150-ти річчя з дня народження художника, мистецтвознавця Тимофія Сафонова
опубліковано 06 лютого 2023 року о 11:01

4 лютого минуло 150 років із дня народження художника, мистецтвознавця Тимофія Сафонова.
Народився в Києві. Навчався у школі художника Миколи Мурашка. Вищу художню освіту здобув у Петербурзькій Академії мистецтв у Іллі Рєпіна. Там у той час викладали Архип Куїнджі, Павло Чистяков та інші.
Малював пейзажі, портрети та сюжетні картини. Студентом у 1894–1895 роках допомагав Віктору Васнецову та Михайлу Нестерову розписувати Володимирський собор у Києві. Пізніше з Нестеровим працював над розписом церкви в грузинському стилі в місті Абастумані на Кавказі.
Після навчання повернувся до Києва. Заснував курси живопису й малювання. У 1900 році одружився з піаністкою Ганною Мельниковою, через рік у них народилися двійнята – Ксеня та Марія.
У 1904 році родина Сафонових переїхала до Кременця на Тернопільщині. Там Тимофій отримує посаду вчителя малювання та ліплення у щойно відкритому комерційному училищі. Невдовзі народжується третя донька Ніна. 
Сафонов вважав, що таланти треба підтримувати, незалежно від обставин. Організовував у Кременці безплатні курси малювання для бідних дітей. Такі ж художні курси для молоді відкрив у Ромнах на сучасній Сумщині, куди переїхав із початком Першої світової війни. Проводив благодійні виставки для збору коштів на утримання бідних реалістів, організовував виставки робіт своїх учнів, підтримував місцеву ,,Просвіту".
Роменській ,,Просвіті" подарував одну зі своїх найкращих робіт – ,,Думи, мої думи", написану в 1914 році до сторіччя з дня народження Тараса Шевченка. Ця картина була представлена на Всесвітній виставці в Парижі. Після ліквідації ,,Просвіти" полотно передали до Роменського краєзнавчого музею, де воно зберігається й нині.
Тимофій Сафонов став одним із фундаторів Української Академії мистецтв. У 1918 році повернувся до Києва, викладав у місцевому реальному училищі, пізніше – в Київському інституті народної освіти, Київському педагогічному технікумі імені Пирогова, виступав із лекціями, багато друкувався у пресі про методики викладання образотворчого мистецтва. В одній із кімнат своєї квартири організував художню студію. 
Помер 29 травня 1930 року після важкої хвороби. Похований в Києві на Лук’янівському кладовищі.
Більшість робіт митця були знищені під час окупації Києва в роки Другої світової війни.
Донька Сафонова Марія стала художником по костюмах на кіностудії ,,Мосфільм", працювала з режисером Сергієм Ейзенштейном над стрічками ,,Іван Грозний", ,,Олександр Невський". Ніна закінчила театральний інститут і 23 роки працювала декламатором у Київській філармонії. Ксеня померла молодою в 1942 році під час евакуації в Середній Азії.

За матеріалами https://www.facebook.com/uinp.gov.ua/

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux