Коментар МЗС до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту
опубліковано 27 січня 2025 року о 11:24

27 січня Україна та світ вшановують пам’ять мільйонів жертв Голокосту — одного з найбільших злочинів і людських катастроф в історії. Цей день є нагадуванням про нестерпні страждання людей, які стали жертвами нацистського терору.

80 років тому в цей день, 27 січня, солдати 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау, який став символом жахливих злочинів нацистського режиму та нагадуванням про важливість боротьби з ненавистю та насильством.

Україна, на землі якої під час Другої світової війни були скоєні численні злочини Голокосту, глибоко поділяє біль єврейського народу. Ми пам’ятаємо жертв розстрілів у Бабиному Яру, де були вбиті десятки тисяч євреїв, а також інші місця масових поховань, що стали траурними символами цієї темної сторінки в історії людства.

Трагедія Шоа – це не лише історія, а й попередження.

У цьому контексті особливо боляче констатувати, що російська агресія повернула на українську землю жахіття, яких Європа не бачила з часів Другої світової війни. Від постійного російського терору страждають і єврейські громади України, зокрема в містах-мільйонниках Дніпрі та Одесі та інших населених пунктах.

З 2022 року навіть щорічне святкування паломниками-хасидами Рош-га-Шана в Умані за відсутності надійного захисту від російських терористичних повітряних атак стало викликом для української влади на регіональному та загальнонаціональному рівнях.

Найстрашніше, коли у 21 столітті від рук російських загарбників гинуть люди, які пережили Голокост. У березні 2022 року в Харкові внаслідок російського обстрілу загинув 96-річний Борис Тимофійович Романченко, який у роки Другої світової війни вижив у кількох нацистських концтаборах. У квітні 2022 року в маріупольському підвалі загинула 91-річна Віра Семенівна Об’єдкова, яка 10-річною дівчинкою пережила Голокост, ховаючись в цих підвалах під час нацистської окупації. Російські виродки, які забрали життя в тих, кого не змогли вбити нацисти, мають нести максимально суворе покарання.

Російські окупанти руйнують не лише життя, а й місця пам’яті. Не стали виключеннями меморіальний комплекс у Бабиному Яру в Києві та меморіальна менора в Дробицькому Яру на Харківщині, які зазнали російських ракетних ударів у березні 2022 року. Руйнуючи історичні, культурні, духовні пам’ятки України, російські загарбники намагаються стерти історичну правду заради подальшої фальсифікації історії. Спільне завдання України та всіх держав і міжнародних організацій, які цінують людське життя, - відстоювати історичну справедливість та зупинити повторення жахливих звірств минулого.

Цей день нагадує про необхідність не лише пам’ятати, але й активно боротися з будь-якими проявами ненависті, дискримінації та нетерпимості. Україна підтримує міжнародні ініціативи, спрямовані на збереження пам’яті про Голокост і боротьбу з антисемітизмом, ксенофобією та іншими формами нетерпимості.

Ми закликаємо всі держави світу продовжувати спільні зусилля у протидії ненависті, яка породжує насильство, та доводити гасло “Ніколи знову!” реальними діями.

Світла пам’ять усім жертвам Голокосту.




Джерело: Міністерство закордонних справ України


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux