Коментар МЗС з нагоди 80-річчя підписання Статуту ООН

опубліковано 26 червня 2025 року о 15:46

26 червня 2025 року світова спільнота відзначає 80-ту річницю підписання Статуту Організації Об'єднаних Націй. Цей ключовий документ став наріжним каменем міжнародного правопорядку, колективної безпеки, захисту прав людини та мирного співіснування держав.

80 років потому Україна протистоїть повномасштабній збройній агресії російської федерації, яка порушила засадничі норми Статуту ООН: принципи суверенної рівності, поваги до територіальної цілісності та політичної незалежності держав, утримання від застосування сили чи погрози силою, розв’язання суперечок мирними засобами.

Кричущим є той факт, що йдеться про збройну агресію проти держави, яка була повноправним учасником процесу створення ООН і однією з її держав-засновниць. Ще більш ганебним є те, що цю агресію вчиняє держава, яка незаконно перебуває в кріслі постійного члена Ради Безпеки ООН і користується його привілеями, зокрема правом вето.

росія використовує цей набутий в порушення усталених процедур статус не заради підтримання міжнародного миру та безпеки, а задля блокування спроб припинити розпочату нею війну, уникнення відповідальності за скоєні нею звірства, шантажу інших держав-членів ООН.

Російська агресія проти України стала вододілом для глобальної системи безпеки.

Час пригадати, що 80 років тому Статут ООН постав на згарищі Другої світової війни, з прагнення не допустити повторення таких страхітливих звірств. Закликаємо світову спільноту не чекати нової глобальної катастрофи задля того, щоб реформувати існуючі механізми міжнародного права, надати їм реальної сили, притягнути його порушників до відповідальності та зробити його дієвим.

У цьому контексті символічним є підписання саме напередодні 80-ї річниці Статуту ООН іншого документа — Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Трибунал у Гаазі покликаний відновити справедливість та повагу до міжнародного права.

Україна сьогодні боронить не лише свою незалежність, а й засади міжнародного правопорядку. Державний кордон України є кордоном міжнародного права.

Україна залишається відданою справі сильної та ефективної ООН. Саме тому наша держава активно виступає за реформу Організації, зокрема Радбезу ООН. Її ключовим елементом має стати обмеження права вето у випадках агресії, геноциду, воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Ми готові бути активними партнерами у вдосконаленні ООН в цілому, долучившись зокрема до реалізації ініціативи Генерального секретаря “ООН 80”.

Україна має у своєму портфоліо приклади успішного лідерства у просуванні реформ ООН. У 1997-1998 роках видатний український дипломат і на той час Президент Генеральної асамблеї ООН Геннадій Йосипович Удовенко разом із Генеральним секретарем ООН Кофі Аннаном втілили цілу низку важливих змін в Організації. 52 сесія ГА ООН за головування Удовенка увійшла в історію як «сесія реформ».

Сьогодні Україна закликає держави-члени ООН не лише згадувати про принципи Статуту в виступах, але й рішуче захищати їх у реальних обставинах сьогодення. У часи випробувань саме солідарність, право і відповідальність визначають силу міжнародної спільноти.

Ми вдячні всім країнам, які продовжують підтримувати Україну в її боротьбі за мир, свободу, незалежність і справедливість. Разом ми не лише протидіємо агресору — ми захищаємо ті самі принципи, які були проголошені в Сан-Франциско 80 років тому.

У цей пам’ятний день Україна ще раз підтверджує свою відданість цілям і принципам Статуту ООН та наголошує: міжнародне право має бути законом, а не декларацією.



Джерело: Міністерство закордонних справ України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux