Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” визначено - внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Уряд України вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Обов’язки внутрішньо переміщеної особи:
дотримуватися Конституції та законів України, інших законодавчих актів;
зареєструватись за новим тимчасовим місцем проживання;
в подальшому обов’язково повідомляти про зміну місця проживання уповноважений орган за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання;
у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання ВПО зобов’язана повідомити про це уповноважений орган за місцем отримання довідки не пізніш як за 3 дні до дня від’їзду.
Внутрішньо переміщеним особам щомісячно виплачується державна допомога на проживання. У разі виявлення факту порушення чинного законодавства щодо не повідомлення такою особою про зміну місця проживання чи повернення за місцем реєстрації виникає питання неправомірного отримання зазначеної допомоги.
Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, передбачає умови повернення допомоги на проживання у разі неправомірного отримання коштів, тобто суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою структурного підрозділу соціального захисту населення. Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики України.
Отже, з метою своєчасного отримання допомоги на прожиття та недопущення випадків неправомірності її отримання, управління соціального захисту населення рекомендує внутрішньо переміщеним особам вчасно повідомляти про зміну свого місця проживання.