Щорічно 9 серпня у світі відзначається Міжнародний день корінних народів. Започаткований у 1994 році Генасамблеєю ООН задля солідарності з тими народами, які становлять меншість на своїй історичній батьківщині. За даними ЮНЕСКО, до корінних народів належать понад 476 мільйонів осіб, які мешкають на 22% нашої планети та складають значну частину її культурного розмаїття.
В Україні права корінних народів закріпили у 2021 році. 1 липня Верховна рада ухвалила Закон “Про корінні народи України”, який визначає, що корінними народами України, що сформувалися на території Кримського півострова, є кримські татари, караїми, кримчаки. Це рішення стало свідченням пріоритетності для нашої держави взятих міжнародно-правових зобов’язань, пов’язаних із формуванням та реалізацією державної політики етнонаціональної єдності, гармонізацією міжнаціональних відносин та захистом прав корінних народів.
З нагоди Міжнародного дня корінних народів світу представники ДЕСС взяли участь у низці заходів. У понеділок, 7 серпня, у Києві у ресторані ,,Мусафір" відбувся прессніданок, на якому команда Кримськотатарського Ресурсного Центру, представники корінних народів України та державних органів влади розповіли українським медіа про інформаційну кампанію до Дня корінних народів світу, а також становище корінних народів України, можливості та виклики.
Голова ДЕСС Віктор Єленський зазначив, що корінні народи України є частиною державотворчої нації і процесу. В цьому сенсі корінні народи – це дія культури життя і свободи, яка зараз протистоїть антикультурі рабства і смерті.
,,Корінні народи України формувалися в Криму. Крим знаходиться зараз під окупацією, яка, як ми віримо і знаємо, є тимчасовою. Ми повинні не забувати і висловлювати свою солідарність тим представникам корінних народів Україні, які зараз знаходяться в тюрмах, під слідством", – пояснив він.
Сьогодні також відбулося засідання інтерактивного круглого столу ,,Збереження ідентичності корінних народів в умовах війни та глобальних викликів ХХІ століття» в рамках реалізації Проєкту Ради Європи ,,Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних менших і ромів в Україні". Організатором став Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького, який зараз перебуває в евакуації у Запоріжжі.
Активними учасниками заходу були, як представники корінних народів України та національних спільнот, так і експерти, освітяни, науковці, представники національно-культурних товариств. Зокрема, в дискусії взяли участь заступник Голови ДЕСС Ігор Лоссовський, голова Ради національних спільнот Ашот Аванесян, голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, координаторка Проєкту Ради Європи ,,Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних менших і ромів в Україні" Віола Попенко, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Мелітопольської міської ради Михайло Семікін, а також громадські активісти етнічних спільнот України. Координатором заходу виступила Олена Арабаджи – етнічна караїмка, проректор МДПУ імені Богдана Хмельницького.
Заступник Голови ДЕСС Ігор Лоссовський привітав учасників та представників корінних народів зі святом і висловив їм повагу за стійкість і заповзятість у теперішніх умовах російської військової агресії та тимчасової окупації Криму, Мелітополя та інших українських територій. Він також поінформував про пріоритетні напрямки роботи Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті, зокрема, щодо сприяння ДЕСС в імплементації Закону ,,Про корінні народи України”; розповів про діяльність Національної комісії з питань кримськотатарської мови, яку було створено на початку цього року на виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки, до складу якої входить ДЕСС.
,,Кримськотатарська мова, як мова одного з корінних народів України є невіддільним елементом ідентичності та етнокультурної цілісності Української Нації, наразі згідно з класифікацією ЮНЕСКО вона належить до мов, що знаходяться під серйозною загрозою. Посилення небезпеки з точки зору збереження і розвитку кримськотатарської мови виникло внаслідок незаконної тимчасової окупації російською федерацією території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, де проживає переважна більшість носіїв мови й основним завданням Нацкомісії – зберегти кримськотатарську мову",- наголосив Ігор Лоссовський.
Під час заходу учасники поділилися ініціативами у сфері реалізації прав корінних народів, підвищенні обізнаності українського та міжнародного суспільства про ситуацію в Криму та з корінними народами України. У фокусі уваги та обговорення були також питання деокупації та реінтеграції Криму, створення ефективних механізмів реалізації культурних, політичних, соціальних, економічних прав і свобод корінних народів України після звільнення тимчасово окупованих територій.
За інформацією: https://dess.gov.ua/korinni-narody-neviddilna-chastyna-ukrainy/, світлини КРЦ