Обережно! Грип птиці
опубліковано 01 вересня 2022 року о 17:01

У зв’язку з наближенням міграції перелітної птиці особливої актуальності набирає захворювання на пташиний грип. Нині світова громадськість занепокоєна швидким поширенням у світі цієї хвороби, яку викликає надзвичайно патогенний вірус.

В Україні проникнення вірусу пов’язане з перелітними птахами, Одним із шляхів поширення може також стати завезення живих свійських птахів із неблагополучних регіонів..

Пташиний грип – це інфекційна хвороба птахів, що викликає один зі штамів вірусу грипу типу А. Вважають, що всі види птиці так чи інакше сприйнятливі до цієї інфекції. Мігруюча водоплавна птиця, найчастіше дикі качки, є природним резервуаром вірусу пташиного грипу та причиною занесення інфекції в приватні господарства. Водночас завдяки природній резистентності ця птиця найменше сприйнятлива до інфекції й може подолати в процесі міграції значні відстані. Велику занепокоєність викликає нещодавно виявлений факт, що свійські качки можуть мати безсимптомну форму інфекції, але при цьому виділяти патогенний вірус у довкілля і таким чином слугувати «мовчазним» переносником інфекції. Віруси пташиного грипу можуть інфікувати людину й несуть значний ризик для її здоров’я. Грип птиці характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту. Хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою. При цьому загибель птиці сягає 80–100%. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом зовсім припиняють яйцекладку. Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечою, набряками в ділянці голови і шиї, синюшністю слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистим проносом, рідше – симптомами ураження органів дихання . До грипу сприйнятлива домашня, синантропна й дика перелітна птиця. Джерелом інфекції є хворі та перехворілі птахи,а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Чинниками перенесення збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я. Механічні переносники: обслуговуючий персонал, комахи, пухоїди, синантропні птахи, дика перелітна птиця, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом. Вірус виділяється в навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і пташиним послідом. Вірусоносійство в птиці, яка перехворіла, триває 2–3 місяці та більше. Інкубаційний період – 1–7 днів. В окремих випадках – від декількох годин до 7 діб і більше.

Превентивні заходи

Враховуючи ускладнення епізоотичної ситуації з грипу птиці Кременецьке управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області рекомендує Громадянам, які утримують курей, гусей, качок, індиків, перепелів, голубів, фазанів та інших птахів, щоб мінімізувати ризик занесення грипу птиці в особисті домогосподарства дотримуватись таких обов’язкових заходів:

  • птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
  • не допускати вільного вигулу на вигонах, водоймищах тощо;
  • не допускати контакту домашньої птиці з дикою птицею, територія проживання та харчування якої тією чи іншою мірою пов'язані з людиною (ворони, голуби, горобці, синиці, сойки, галки, граки та інші) та особливо з дикою перелітною птицею;
  • проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
  • при підозрі захворювання чи загибелі птиці необхідно звертатися до спеціаліста ветеринарної медицини;
  • при виявленні трупів загиблої птиці негайно інформувати Кременецьке управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області                                 за тел.: (035-46) 3-12-10


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux