Неінфекційні захворювання (НІЗ) – хронічні хвороби, що, як правило, мають тривалий перебіг. До основних НІЗ належать серцево-судинні, онкологічні захворювання, діабет, захворювання дихальної системи та психічні розлади. Сюди ж можна віднести ниркову недостатність та епілепсію.
Особливістю неінфекційних захворювань є те, що їм можна запобігти, якщо знизити фактори ризику, які поділяють на поведінкові, метаболічні, генетичні, екологічні та психо-соціальні. Поведінкові фактори ризику – вживання тютюну та алкоголю, брак фізичної активності та нездорове харчування – найкраще піддаються модифікації, адже напряму залежать від способу життя людини.
До метаболічних ризиків відносять надмірну вагу та ожиріння, гіпертензію (підвищений кров’яний тиск), гіперглікемію (високий вміст цукру в крові) та гіперліпідемію (високий вміст жирів у крові).
Екологічні фактори – забруднення навколишнього середовища, психо-соціальні пов’язані з оточенням людини (наприклад, стреси тощо), а генетичні – спадкова схильність до тих чи інших хронічних хвороб.
Детальніше: https://drive.google.com/file/d/1JuQ5HhRot5toVYp3Kzp4Y64EzVUBEMO4/view
Джерело: https://www.actforhealth.in.ua/materialy/profilaktika-ta-kontrol-neinfekciynih-zahvoryuvan