Сьогодні - День Національної гвардії України
опубліковано 26 березня 2025 року о 09:47

Національна гвардія України – легендарне формування, основу якого склали українські добровольці.

26 березня в Україні відзначають День Національної гвардії. Він був запроваджений президентським указом у 2015 році.

Однак Національна гвардія як самостійна силова структура існувала в Україні набагато раніше – ще з 1991 року. Втім, за дев’ять років її підрозділи були розформовані, і, згідно з Указом Президента, перейшли до складу Збройних Сил України та Внутрішніх військ МВС.

Відновили Національну гвардію України в березні 2014 року у відповідь на російську агресію. НГУ, за задумом, мала реагувати та знешкоджувати прояви гібридної війни, яку кремль активно вів проти України. Таким чином, Нацгвардія мала поєднувати військові та правоохоронні функції. До неї застосували структуру підрозділів Сухопутних військ ЗС України та передовий досвід подібних формувань країн Європи. Основою перших бойових підрозділів Нацгвардії, які одразу включилися у відсіч російській агресії, були добровольчі формування, що виникли під час Революції Гідності. Саме вони одними з перших висловили готовність відстоювати свободу та порядок зі зброєю в руках. Вже у квітні 2014 року сотні бійців НГУ у взаємодії зі Збройними Силами України брали участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

У перші роки війни значну роль у протистоянні з сепаратистами та окупантами відіграли окремий загін спеціального призначення “Азов” та батальйон спеціального призначення “Донбас” у складі Нацгвардії. Також неодноразово відзначалися бійці батальйону оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького, що був названий на честь керівника бази підготовки Національної гвардії у селі Нові Петрівці під Києвом. Через неї проходили всі перші підрозділи НГУ, які вирушали на Донбас. Генерал-майор Сергій Кульчицький брав безпосередню участь у виконанні бойових завдань разом із нацгвардійцями, під час одного з яких загинув.

З початком широкомасштабного вторгнення, Нацгвардія поряд з іншими складовими Сил оборони України стала на захист цілісності і незалежності держави. Військовослужбовці НГУ знищували ворога, захищаючи стратегічні об’єкти Київщини, зокрема Чорнобильську АЕС та аеродром “Антонов” біля Гостомеля. Битва за гостомельське летовище стала однією з ключових у перші дні оборони Києва. Окупанти збиралися використовувати цей аеродром для перекидання своїх сил і швидкого захоплення столиці України. Та нацгвардійці спільно з іншими підрозділами Сил оборони зірвали плани загарбників.

Тим часом, в іншій частині країни – у Маріуполі нацгвардійці з “Азова” та 12-ї бригади оперативного призначення НГУ героїчно стримували ворожу навалу, не даючи росіянам просунутися вглиб території України. Прикладом їхньої самовідданої боротьби став командир снайперської групи окремого загону спеціального призначення “Азова”, майор НГУ Віталій Блажко. Під час АТО він втратив стопи обох ніг і брав участь у обороні Маріуполя на протезах. Віталій знищив велику кількість окупантів і, попри важкі поранення, відмовився від евакуації з оточеного міста. Він загинув, ведучи бій на заводі “Азовсталь”. За мужність та стійкість офіцер НГУ був посмертно удостоєний звання Герой України.

Після оборони столиці та звільнення від росіян Київщини, бійці Національної гвардії вирушили на схід України, де відбивали навалу окупантів на міста: Рубіжне, Сєвєродонецьк і Лисичанськ. Також частини НГУ відіграли важливу роль в обороні Харкова. Зокрема, 3-я бригада оперативного призначення під командуванням полковника Олександра Півненка, який нині очолює Національну гвардію України, витіснила окупантів з сіл Мала Рогань, Циркуни та селища Кутузівка на Харківщині. А восени 2022 року нацгвардійці брали участь у наступальній операції на Слобожанщині, зокрема у боях за населені пункти Слатине, Козача Лопань і Дементіївка у Дергачівському районі Харківської області.

У лютому 2023 року на базі діючих підрозділів НГУ почалося формування з’єднань нового типу: бригад “Азов”, “Буревій”, “Кара-Даг”, “Рубіж”, “Спартан”, “Червона калина”, “Хартія”. Всіх їх об’єднали у “Гвардію наступу”. У травні минулого року вони приступили до виконання бойових завдань по всій лінії фронту.

“Честь. Мужність. Закон” – таким є офіційне гасло Національної гвардії України. І її воїни щодня доводять вірність цьому гаслу, проявляючи волю та героїзм заради захисту закону та безпеки Української держави.






Джерело: Центр досліджень воєнної історії ЗСУ та https://armyinform.com.ua/


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux