Спалах гепатиту А зафіксували у Вінниці у другій половині жовтня. За даними ДУ "Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб" у Вінницькій області станом на 30.10.2023р. зафіксовано вже 231 випадок захворювання на вірусний гепатит А. Лабораторно підтверджені 189 випадків, 144 людини перебувають на стаціонарному лікуванні. Серед захворілих – 25 учнів та восьмеро студентів, серед працівників закладів освіти зафіксовано 12 випадків вірусного гепатиту А.
Вірусний гепатит А - гостре циклічне захворювання, яке зумовлює РНК - вмісний вірус і характеризується короткочасними симптомами інтоксикації, швидкоминучими порушеннями функції печінки, а також відсутністю хронізації процесу.
Вірус частіше всього попадає в організм людини фекально-оральним шляхом через інфіковані харчові продукти та воду, а також через брудні руки, іграшки, посуд, білизну, можливе перенесення вірусу і мухами.
Людина після попадання вірусу в організм хворіє не відразу, а в середньому через 20-30 днів після зараження (інкубаційний або прихований період від 7 до 50 днів). Починається захворювання раптово з підвищення температури тіла, слабкості, зниження апетиту, тяжкості в епігастральній області. Пізніше сеча набуває кольору темного пива, з’являється жовтушність склер та шкіри, посвітління калу. Заразним хворий стає вже за 1-2 тижні до початку клінічних проявів, тому при перших ознаках хвороби хворому необхідно відразу звернутися до лікаря для своєчасної госпіталізації і лікування та проведення протиепідемічних заходів у вогнищі з метою попередження виникнення і розповсюдження захворювання серед контактних.
Вірус гине через 5 хвилин кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
В домашніх вогнищах та в організованих коллективах за контактними встановлюється спостереження протягом 35 днів, при необхідності - з лабораторним дослідженням крові для раннього виявлення хворих на гепатит серед контактних з метою попередження розповсюдження інфекції, проводиться заключна і поточна дезінфекція.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А?
Головним в профілактиці гепатиту А - є вживання доброякісної питної води, наявність якісної води для господарських потреб, створення сучасних систем каналізації, підвищення рівня особистої гігієни, а саме: миття рук перед вживанням їжі, після туалету та після відвідування місць загального користування.
Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип‘ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).
Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі треба мати з собою запас питної води (краще бутильованої).
Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми - обдати окропом.
Вакцинация дітей та дорослих - основний метод профілактики захворювання. З метою імунізації в Україні використовується дві вакцини – Твінрикс (Twinrix) та Хаврикс (Havrix).
Не варто займатись самолікуванням, а при появі перших ознак захворювання слід терміново звернутись за медичною допомогою!
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного
законодавства Кременецького районного управління
ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області