Українська мова як ключ до національної безпеки: експерти обговорили роль державної мовної політики та культурної дипломатії в умовах війни
опубліковано 13 листопада 2024 року о 13:48

11 листопада відбувся фінальний захід Культурно-просвітницької платформи до Дня української писемності та мови «Українська — мова вільних» — панельна дискусія на тему «Мова як національний інструмент єдності та ідентичності».

На початку зустрічі заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос відзначив важливість культурної дипломатії та сучасних технологій у популяризації української мови за кордоном та підкреслив роль Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Він також додав, що починаючи з 11 листопада завдяки ініціативі Першої леді України Олени Зеленської на туристичних маршрутах Аргентини та Мексики з’явилися аудіогіди українською мовою. Відтепер вона лунає у 91 музеї та у 49 країнах світу. Ця робота є важливим елементом культурної дипломатії.

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Наталка Цмоць підкреслила, що завдяки багаторічній мультикультурній політиці Канади та підтримці різних етнічних громад, зокрема української, люди мають змогу зберігати свою мову та культуру. У Канаді діють англійсько-українські школи, які входять до офіційної освітньої системи країни.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернув увагу на те, що питання української мови є питанням національної безпеки, особливо в умовах російсько-української війни.

Мовознавиця, голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров підкреслила, що ефективне функціонування мови потребує свідомого й цілеспрямованого підходу, а мовна політика повинна ґрунтуватися на теоретичному та ідеологічному обґрунтуванні з огляду на досягнення та недоліки попередніх років. Вона також зауважила, що в останні роки значно підвищилися вимоги щодо володіння українською мовою, зокрема для обіймання державних посад.

Виконавча директорка, співзасновниця проєкту Strichka Ольга Чібісова розповіла, що кампанія «Українська мова вільних» викликала інтерес у 59 країн світу, про що свідчать дані Google Analytics: «Зараз українці за кордоном активно прагнуть, щоб їхні діти вивчали українську, і тому квести “Читаємо разом” стали дуже популярними. Мова для них є ключовим елементом ідентифікації, і вони з глибокою повагою ставляться до української мови та культури».

Також на заході були відзначені найактивніші учасники Тижня української мови у Вікіпедії та українці за кордоном, які взяли участь в кампанії «Українська — мова вільних» проєкту Strichka.




На зображенні може бути: 8 людей та текст




Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux