Діджиталізацією печер займались Skeiron — українська компанія, що оцифровує культурну спадщину України та організовує 3D тури музеями. За понад 7 років існування львівська команда оцифрувала понад 100 історичних будівель у чотирьох країнах та безліч музейних колекцій. Після лютого 2022 пріоритетними стали об’єкти ЮНЕСКО у Львові та Києві.
Відтепер оцифрувано ще один обʼєкт української тисячолітньої історії, печери Києво-Печерської Лаври. Обʼєкт на який до цього можна було подивитися тільки зсередини тепер має зафіксовану форму та обʼєм у 3D.
Києво-Печерська Лавра – це монастирський комплекс, що належить до найважливіших історичних та релігійних об'єктів в Україні. Лавра має статус світової спадщини ЮНЕСКО і є відображенням довгої та важливої історії розвитку України та християнства загалом.
Історія Києво-Печерська Лавра починається в XI столітті, коли Антоній Печерський оселяється у власноруч викопаній печері на дніпровському пагорбі. До нього починають приєднуватися інші подвижники християнства і це перетворюється в систему пов'язаних між собою підземних ходів, що з'єднують печерні приміщення. Печерних комплексів два – Ближні та Дальні печери. Коли до Антонія на дальніх печерах приєдналася браття він перейшов на сусідній пагорб і заснував ближні печери. Печери знаходяться на глибині від 5 до 15 метрів і їх загальна довжина їх складає понад 800 метрів.
Команда Skeiron оцифрувала Ближні та Дальні печери, що дозволило заповіднику отримати нові дані та поглибити розуміння їхньої структури. Це важливо для подальшого збереження лаврських печер, а також для наукових досліджень.
Створення 3D-моделі лаврських печер ініціювало МКІП. Про те, як це відбувалось, можна побачити у міні-фільмі на YouTube-каналі Skeiron.
Дивитись — за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=KyXAxRp0emk...
Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України