Щороку 6 листопада міжнародна спільнота відзначає Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів, встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/56/4 від 5 листопада 2001 року. Цей день покликаний привернути увагу до руйнівного впливу збройних конфліктів на екологічні системи та необхідності захисту навколишнього середовища під час війни.
Викиди в атмосферу, забруднення земель та річок, непоправна шкода біорізноманіттю – це лише декілька прикладів негативного впливу збройних конфліктів на довкілля. Війни залишають за собою значний токсичний спадок, який роками негативно впливає на здоров’я людей, їхній добробут та економічний потенціал держав.
На жаль, для України ці виклики є особливо актуальними. Повномасштабна агресія російської федерації проти нашої держави завдала суттєвої шкоди довкіллю України, зокрема Причорномор’я. Повне відновлення потребуватиме багатомільярдних інвестицій та десятки років зусиль світової спільноти.
У цьому контексті набуває особливої ваги імплементація пункту 8 Формули миру, який стосується запобігання екоциду та відновлення екологічної безпеки.
Україна послідовно виступає за підвищення ефективності міжнародних механізмів захисту довкілля під час збройних конфліктів і впровадження відповідальності за злочини проти природи.
За безпосереднього сприяння України були ухвалені 3 резолюції природоохоронного спрямування в рамках Асамблеї ООН з навколишнього середовища, які покликані посилити відповідний міжнародний інструментарій. Розраховуємо на підтримку партнерів у їхній імплементації.
Закликаємо міжнародну спільноту об'єднати зусилля задля захисту довкілля від руйнівних наслідків військових дій та впровадження механізмів відшкодування завданих збитків. Відновлення екологічної безпеки на територіях, постраждалих від війни, є важливим елементом стійкого миру та стабільності.
Україна залишається відданою ідеї посилення глобального природоохоронного порядку денного, і ми готові брати активну участь у міжнародних зусиллях для забезпечення захисту природи під час збройних конфліктів.