21 (11) жовтня 1672 року народився Пилип Орлик, гетьман Війська Запорозького.
опубліковано 24 жовтня 2023 року о 11:22

Пилип Орлик народився в с. Косута (нині Мінської області, Білорусь). Навчався в єзуїтській Віленській академії та Київському колегіумі. 
Майбутній гетьман служив у Війську Запорозькому за правління Івана Мазепи на посадах старшого військового канцеляриста, керуючого справами Генеральної військової канцелярії та генерального писаря. Відчуваючи небезпеку поглинання Гетьманщини московським царством, Пилип Орлик підтримав гетьмана Івана Мазепу в його намаганні побудувати незалежну від московії державу. Разом з гетьманом мазепою Пилип Орлик був змушений виїхати на еміграцію.
У 1710 році, після смерті Івана Мазепи, Пилип Орлик був обраний гетьманом Війська Запорозького. Тоді ж між ним і козацькою старшиною було укладено "Пакти і Конституції законів і вольностей Війська Запорозького" – договір, що визначав устрій України після її визволення з-під чужоземного панування (відомий як "Конституція Пилипа Орлика").
Гетьман Пилип Орлик намагався реалізувати цю мету низкою дипломатичних і військових заходів. Зокрема, Орлик підтримував союз зі шведським королем Карлом ХІІ, який після поразки під Полтавою продовжував воювати проти росії, а також з турецьким султаном, який оголосив росії війну в 1711 році. У  лютому – березні 1711 року гетьман Орлик очолив похід на Правобережну Україну. Все своє подальше життя Орлик провів на еміграції, шукаючи підтримки в європейських державах.
Помер Пилип Орлик у 1742 році. За даними румунського історика П. Панаїтеску, тіло гетьмана поховане у кафедральному соборі Ясської митрополії у м. Ясси (Румунія).
Ім'я Пилипа Орлика у 2019 році отримала 201 зенітна ракетна бригада Повітряних сил Збройних Сил України. Починаючи з 2014 року, особовий склад частини брав участь у Антитерористичній операції та операції Об’єднаних сил на Сході України. Зараз бригада є важливою ланкою у захисті України від російських ракетних атак – вона прикриває міста та об’єкти інфраструктури від повітряного нападу ворога.
На фото: печатка Пилипа Орлика і емблема 201 зенітної ракетної бригади імені гетьмана Пилипа Орлика.



За інформацією: https://www.facebook.com/AFUmilhistory/



На зображенні може бути: текст




Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux