4 березня проводиться Всесвітній день боротьби ожирінням Ці березневі заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Всесвітній день боротьб ожирінням відзначається щорічно 4 березня з 2020 року (раніше − 11 жовтня). Це свято було організоване Всесвітньою федерацією ожиріння (World Obesity Federation), некомерційною організацією, яка співпрацює з Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Мета цього дня − сприяти глобальним зусиллям щодо зниження, запобігання та лікування ожиріння, яке стало однією з найбільших медичних криз сучасності.
Ожиріння − це не лише косметична проблема. Це серйозне медичне захворювання, яке спричиняє значний ризик розвитку інших хвороб, зокрема серцево-судинних захворювань, діабету, високого артеріального тиску та деяких видів раку. За даними 2016 року, понад 1,9 мільярда людей у віці 18 років і старше мали надмірну вагу, а більше однієї третьої дорослих у Сполучених Штатах страждають на ожиріння. Окрім того, діти з надмірною вагою часто стають дорослими з тим самим захворюванням.
Ожиріння − це результат споживання калорій в надмірній кількості, коли людина споживає більше енергії, ніж витрачає через фізичну активність. При цьому навколишнє середовище та доступ до їжі можуть впливати на здатність людей підтримувати здорову вагу. Тому дуже важливо звертати увагу на свій спосіб життя і вживати практичних заходів для боротьби з цією глобальною проблемою.
Розмір вашої талії також є важливим фактором, що підвищує ризик розвитку таких захворювань, як діабет. Своєчасне виявлення і попередження ожиріння можуть зберегти ваше здоров’я та допомогти уникнути серйозних наслідків у майбутньому.
Завдяки зусиллям Всесвітнього дня боротьби з ожирінням, ця проблема отримує належну увагу, і ми маємо можливість зупинити глобальну кризу, що вимагає спільних дій для її подолання.
Що треба знати про вагу
Надмірна вага підвищує ризики серцево-судинних захворювань, діабету та раку. Водночас сама по собі вага - недостатній орієнтир. Орієнтуватися необхідно також на індекс маси тіла (ІМТ) і співвідношення талії до стегон.
Як визначити індекс маси тіла
Індекс маси тіла — співвідношення ваги до квадрату зросту. Здоровий ІМТ коливається від 18.5 до 24.9. Надмірна вага визначається ІМТ 25-29.5. Ожиріння має три ступені, і починається із ІМТ 30 та більше. ІМТ, менший за 18.5, є замалим.
Якщо ви маєте вагу 68 кг, а зріст - 165 см (1,65 м), розрахунок ІМТ виглядатиме наступним чином: 68 ÷ (1,65 у квадраті) = 24.98
Що таке вісцеральний жир
Найнебезпечнішою формою жирових відкладень є вісцеральний жир.
Про загрозу вісцерального ожиріння свідчить співвідношення талії до стегон. Талія має бути менша за стегна. В чоловіків це співвідношення має бути 0.9 чи менше, а в жінок – 0.85 чи менше.
Вісцеральне ожиріння суттєво збільшує ризик серцево-судинних хвороб, діабету 2 типу та еректильної дисфункції.
У чому небезпека недостатньої ваги
Брак жиру також шкідливий і може бути небезпечним для життя. Жирова тканина виділяє чи змінює низку гормонів. У жінок із надто низьким вмістом жиру в тілі може початися дисменорея — порушення менструального циклу чи його припинення.
У чому небезпека надмірної ваги
Джерело: Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб