140 років тому, 4 лютого 1885 року в сім’ї вчителя народної школи в селі Великі Бірки Тернопільського повіту Королівства Галичини та Володимирії (нині селище Тернопільського району) народився відомий польський та український психолог, філософ, лікар і педагог, один із найвидатніших вчених першої половини XX століття Стeпан-Максим Балей.
Довгі роки в Україні ім’я знаменитого вченого було практично невідомим, тоді як поляки досі пишаються ним як людиною, яка одна з перших звернула увагу на питання психології в літературі (зокрема, і на психологію в творах Тараса Шевченка), а також – на питання дитячої та підліткової психології.
Мав дуже ґрунтовну освіту. Вивчав психологію та філософію на філософському факультеті Львівського університету. Пізніше продовжував навчання в Берлінському університеті. Працював в Інституті психології під керівництвом Карла Штумпфа (німецький психолог, засновник європейського напрямку функціональної психології, один із провісників феноменології та гештальтпсихології). Згодом – навчання в університетах Парижа й Відня, де здобув і медичну освіту. У 1911 році здобув вчений ступінь доктора водночас з двох галузей наук – філософії та медицини.
Широко займався публіцистичною діяльністю, активно дописував до львівського журналу «Учитель». Саме йому належить відома фраза із рецензії на книгу французького педагога Юліана Пейо «Виховання волі»: «Виховати самого себе – одна з найважчих задач, котру може людина поставити перед собою».
Після Першої світової війни працював у Львові лікарем у відділенні нервових хвороб, читав курс логіки в Українському таємному університеті.
У 1927 році переїхав у Варшаву, де за рік очолив кафедру дитячої і педагогічної психології Варшавського університету, пізніше обіймав керівні посади у Варшавському педагогічному інституті Спілки вчителів. Був членом Польської Академії наук та багатьох наукових установ за кордоном. За свою працю був відзначений офіцерським Хрестом Відродження Польщі.
Лише зараз багата творча спадщина видатного вченого повертається до нас. А більш детально про життєвий і творчий шлях Степана-Максима Балея розповідає наша рубрика «Історичний календар».
Джерело: Український інститут національної пам'яті