В умовах російсько-української війни значно зросла кількість українців, які вже зараз потребують психологічної допомоги. Відповідно до опитувань, 90% наших громадян мають хоча б один із симптомів, який може призвести до потреби у психологічній допомозі.
Загалом, як зазначив в ефірі телемарафону ,,Єдині новини” міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко, йдеться про те, що 50% українців, які перебувають нині в Україні, потребуватимуть психологічної допомоги різного рівня. Це може бути самодопомога, допомога у сімейного лікаря, професійні консультації психологів відповідного профілю, психіатрів, психосоціальна підтримка.
Щоб задовольнити ці потреби та наблизити психологічні послуги до пацієнтів МОЗ розробило і реалізує пріоритетний проєкт відомства ,,Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги”*. Він розроблений у межах ініційованої першою леді України Всеукраїнської програми ментального здоровʼя і спрямований на трансформацію сфери надання психологічних послуг.
Головна мета проєкту – наблизити психологічну допомогу до пацієнта, щоб кожен, хто її потребує, міг легко звернутися до фахівця й отримати якісну послугу.
Основні цілі й складові пріоритетного проєкту МОЗ
Реалізація проєкту ,,Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги” передбачає:
Для досягнення цих цілей пріоритетний проєкт, серед іншого, включає наступні складові:
1. Впровадження пакета медичних послуг ,,Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” та динамічне його удосконалення.
2. Впровадження пакета медичних послуг на спеціалізованому рівні медичної допомоги – ,,Лікування та супровід дорослих та дітей із психічними розладами в амбулаторних умовах” та динамічне його удосконалення.
3. Інформування пацієнтів про можливості отримання медпослуг з охорони психічного здоров’я в структурі медичної допомоги.
4. Зміни у навчальних програмах з урахуванням глобальної флагманської навчальної програми ВООЗ, спрямованої на підвищення доступу до психологічних послуг, шляхом залучення лікарів загальної практики до надання допомоги людям із психічними розладами (mhGAP).
5. Удосконалення маршруту пацієнта між первинним та спеціалізованим рівнями медичної допомоги на основі аналізу роботи впроваджених медичних послуг.
6. Налагодження взаємодії між суб’єктами надання медичних послуг з охорони психічного здоров’я.
7. Забезпечення фахівців, які надають послуги з психічного здоров’я супервізією через механізм безперервного професійного розвитку.
Що вже зроблено
З 1 листопада 2022 р. впроваджено пакет Програми медичних гарантій ,,Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”. Нині понад 700 медзакладів «первинки» (комунальні заклади, приватні заклади без ФОП та ФОП) законтрактовані НСЗУ за цим пакетом та надають послуги із супроводу і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги (далі – ПМД).
На сайті Академії НСЗУ для лікарів ПМД впроваджено онлайн-курс ,,Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP”. Понад 45 тисячі слухачів вже отримали сертифікати про проходження цього курсу, ще майже 5000 – пройшли навчання в офлайн-форматі.
Найближчі плани та ініціативи МОЗ у сфері психічного здоровʼя
Другим етапом пріоритетного проєкту є розбудова амбулаторної ланки надання послуг з охорони психічного здоров’я. Зокрема, МОЗ планує створення центрів психічного здоров’я у складі кластерних лікарень. Пацієнти зможуть отримувати психологічну допомогу в них безоплатно, послуги фінансуватимуться в межах Програми медгарантій.
У рамках реалізації спільного проєкту HEAL зі Світовим банком до кінця 2024 року МОЗ будуть створені простори з психологічного розвантаження у понад 60 медзакладах.
Крім того, Міністерство охорони здоровʼя розробило проєкт порядку надання психосоціальної допомоги. Наразі проєкт наказу знаходиться на погоджені в ЦООВ.
Для покращення надання спеціалізованої психіатричної допомоги МОЗ також розробило проєкт Порядку стаціонарної психіатричної допомоги, який готується для подання на державну реєстрацію в Міністерство юстиції України.
Реалізація цих компонентів дозволить забезпечити цілісну систему з надання якісних та доступних послуг з психічного здоров’я населенню.
Очікувані результати
Реалізація передбачених пріоритетним проєктом МОЗ заходів сприятиме досягненню таких результатів для держави, як:
Водночас очікувані результати реалізації пріоритетного проєкту для населення:
Нагадаємо, нині психологічну та психіатричну допомогу можна отримати безоплатно у майже 1500 медзакладах України.
* Затверджений наказом МОЗ України від 01.08.2023 № 1387.
За інформацією: https://moz.gov.ua/article/news/