А чи знаєте ви, що понад 90% випадкам раку шийки матки можна запобігти? Йдеться про вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), що є основною причиною цього онкозахворювання.
У 98% випадків раку шийки матки винен саме папіломавірус людини. Крім того, інфікування ВПЛ може призвести до раку вульви, пеніса, ануса і прямої кишки, горла, а також до виникнення анальних та генітальних кондилом ("бородавок").
Наявність вірусу папіломи людини не означає неодмінний розвиток раку, адже у більшості випадків інфікування не призводить до розвитку хвороби, бо в нормі з вірусом справляється наш імунітет.
Але є низка так званих високоонкогенних серотипів ВПЛ, інфікування якими збільшує ризик розвитку раку.
Як можна захиститися від ВПЛ?
Заразитися ВПЛ можна під час сексу, зокрема й орального. На жаль, презервативи не дають 100% захисту від цього вірусу, адже він передається не через еякулят чи вагінальні рідини, а через контакт геніталій і промежини.
Від зараження основними онкогенними типами ВПЛ захищає вакцина.
Вакцинуватись варто всім дівчатам з 9 років. За можливості хлопчикам теж краще отримати цю вакцину, адже ВПЛ може стати причиною раку ануса, пеніса й гортані у чоловіків.
Найкраще пройти повний курс щеплень до початку статевого життя, але можна й пізніше.
Схема вакцинації залежить від конкретної вакцини. В Україні зареєстровані три вакцини від ВПЛ, і всі вони захищають від двох найбільш поширених високоонкогенних типів ВПЛ – 16 та 18. Деякі з них захищають ще й від інших типів вірусу.
Де можна вакцинуватися?
Вакцина проти ВПЛ не закуповується за кошти державного бюджету України. Та деякі територіальні громади ухвалили місцеві програми й закуповують вакцину за кошти місцевих бюджетів. Тому варто запитати у педіатра або сімейного лікаря дитини, чи доступна ця вакцина у вашій місцевості.
Джерело: https://www.facebook.com/phc.org.ua/