19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий герб України, визначаючи його головним елементом великого Державного Герба України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття.
«Тризуб — ознака питоменна, незапозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною і культурною історією», — вважав видатний історик та державний діяч Михайло Грушевський.
Сьогодні ж хочемо ознайомити вас з цікавими фактами про наш герб, які можливо були вам раніше невідомі:
- Тризуб — один із трьох офіційних символів України, крім прапора та гімну. Він презентує нашу країну як суверенну незалежну державу та є емблемою, що зображується на офіційних документах, печатках і грошах.
- Найдавніше зображення тризуба, який знайшли археологи, датується X століттям. Цей символ зустрічається на монетах, посуді, надгробках, цеглі, зброї та товарних пломбах.
- Існує понад 40 гіпотез про значення тризубу. Найпопулярніша з них говорить, що цей давній знак є містичним символом тривимірності світу.
- Відродження тризуба, як державного символу пов’язують з періодом національно-визвольних змагань 1917-1921 років. Вперше він з’являється у грудні 1917 року на 100 карбованцях.
- Тризуб був гербом України у 1918-1920 рр. (герб Української народної республіки та Української Держави), 1939 р. (герб Карпатської України), 1941 р. (Українська Держава, що була проголошена 30 червня 1941 р.)
- Радянська тоталітарна система таврувала тризуб як «націоналістичний знак» та жорстоко карала тих, хто його використовував.
- При затвердженні Державного герба України з початку відновлення нашої незалежності розглядали багато варіантів, проте вирішили зупинитись саме на тризубі, аби продемонструвати, наскільки давньою є історія української держави.
Дізнатись більше радимо з відео: https://www.youtube.com/watch?v=Qb4mEELJ1_I
Джерело: Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти