4 травня в Україні та світі відзначають Міжнародний день пожежника. У цей день щороку вшановують рятувальників, які загинули під час боротьби з вогнем. А також дякують фахівцям, які несуть чергування і готові у будь-яку мить стати на захист людей від пожеж.
День вогнеборця було встановлено в пам’ять про трагедію, що сталася в Австралії у 1998 році. Тоді в невеликому місті розгорілася сильна пожежа, і вітер розніс вогонь по всьому населеному пункту. Один із поривів різко жбурнув полум’я на машину, на якій приїхало п’ятеро працівників пожежної служби. Автомобіль спалахнув, і всі рятувальники, які були в ній, загинули.
Дата для Дня пожежника обрана невипадково, адже ще раніше в багатьох європейських країнах саме 4 травня вшановували вогнеборців, але неофіційно. У 1999 році в цей день вперше провели загальновизнаний Міжнародний день пожежника.
В Україні за гасіння пожеж, пожежну та техногенну безпеку відповідає Державна служба з надзвичайних ситуацій. По всій території країни діє 986 пожежно-рятувальних підрозділів, щодня на цілодобове чергування заступає близько 7 тисяч рятувальників та більше 2,2 тисяч одиниць техніки.
З початком широкомасштабного вторгнення росії в Україну пожежники відіграли важливу роль у подоланні наслідків ворожих ракетно-дронових атак – оперативно гасили пожежі та розбирали завали, врятували життя сотням людей і тварин.
При цьому, майже 300 працівників ДСНС були поранені під час виконання службових обов’язків, а 80 українських рятувальників – загинули. Зважаючи на великий внесок у ліквідацію наслідків ворожих атак по житлових будинках і об’єктах інфраструктури, 435 українських рятувальників були відзначені державними нагородами, трьом працівникам ДСНС було присвоєно звання Героя України.
Серед них – 31-річний пожежник Ілля Ахметгарєєв із міста Бахмут на Донеччині, який посмертно був удостоєний найвищої державної нагороди – ордена “Золота Зірка”. Внаслідок обстрілів окупантів, йому неодноразово доводилось виносити людей із палаючих будинків. У вересні 2022 року він загинув під час повторного удару по одній із багатоповерхівок у Бахмуті.
Формування, які спеціалізуються на боротьбі з вогнем та подоланні наслідків катастроф, є також і в Збройних Силах України. Зокрема, пожежні варти створені при військових частинах. Також окремі фахові підрозділи діють при Командуванні Сил логістики ЗС України.
У 2017 році при 184-му навчальному центрі на Львівщині заснували школу підготовки та перепідготовки фахівців пожежної охорони. Через неї проходять як діючі військовослужбовці, так і новобранці. Після навчання, заклад й надалі підтримує зв’язки з випускниками. На жаль, частина із них віддали життя, виконуючи завдання під час війни з росією. На території школи відкрили пам’ятний знак воїнам-пожежникам, що загинули в зоні проведення бойових дій. Згодом видали “Книгу пам’яті загиблих військових пожежників”, де зібрана інформація про вогнеборців, які втратили життя під час служби у ЗС України.
Військові вогнеборці та рятувальники ДСНС уособлюють українську незламність – їхня праця надзвичайно ризикована та героїчна, але вони сумлінно виконують її. Рятувати людей доводиться під обстрілами та ракетними ударами, тому бронежилет став елементом спецодягу рятувальників. Попри все, вони вгамовують надскладні і небезпечні пожежі, долаючи наслідки агресії рф проти України.
Джерело: Центр досліджень воєнної історії ЗСУ