Останнім часом все більш актуальним стає питання харчування дітей у закладах освіти. Основним чинником в організації харчування дітей є безпечність.
В Україні з 2017 року триває поетапний обов’язковий перехід на систему управління безпечністю харчових продуктів – НАССР (міжнародно визнаний метод виявлення та управління ризиками, пов’язаними з безпечністю харчових продуктів). Насамперед, це стосувалося великих потужностей, а з 20 вересня 2019 року всі українські підприємства харчової галузі, у тому числі і заклади освіти, які надають послуги з харчування, а також постачальники та перевізники харчових продуктів, мають впровадити дану систему.
НАССР у навчальних закладах – важливий інструмент для контролю безпеки харчування.Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю за всіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви. Ця система є попереджувальною і дозволяє виявити невідповідності ще на етапі виробництва шляхом аналізу та правильної організації технологічних процесів, а не на етапі контролю готової продукції. Це зменшує втрати від випуску небезпечної продукції та ризик її надходження до споживача.
Основою системи НАССР є програми-передумови – базові гігієнічні вимоги, які потрібно впровадити першими (70-75% ресурсів). Гігієнічні вимоги (програми-передумови) передбачають комплекс заходів щодо забезпечення належної інфраструктури та стану потужності й організації допоміжних процесів
Програма передумов системи НАССР охоплює такі процеси:
Належне планування виробничих, допоміжних та побутових приміщень для уникнення перехресного забруднення.
Вимоги до стану приміщень, обладнання, проведення ремонтних робіт, технічного обслуговування обладнання, калібрування тощо, а також заходи щодо захисту харчових продуктів від забруднення та сторонніх домішок.
Вимоги до планування та стану комунікацій – вентиляції, водопроводів, електро- та газопостачання, освітлення тощо.
Безпечність води, льоду, пари, допоміжних матеріалів для переробки (обробки) харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують із харчовими продуктами.
Чистота поверхонь (процедури прибирання, миття і дезінфекції виробничих, допоміжних та побутових приміщень та інших поверхонь).
Здоров’я та гігієна персоналу.
Поводження з відходами виробництва та сміттям, їхній збір і видалення з потужності.
Контроль за шкідниками, визначення виду, запобігання їхній появі, засоби профілактики та боротьби.
Зберігання та використання токсичних сполук і речовин.
Специфікації (вимоги) до сировини та контроль за постачальниками.
Зберігання та транспортування.
Контроль за технологічними процесами.
Маркування харчових продуктів та інформування споживачів.
Наступний крок – застосування принципів НАССР передбачає насамперед низку організаційних заходів (25 – 30% ресурсів).
Система НАССР базується на основних принципах:
Аналіз небезпечних чинників.
Виявлення критичних контрольних точок.
Встановлення критичних меж.
Встановлення процедури моніторингу.
Розробка коригувальних дій.
Зберігання та актуалізація документів.
Оцінка ефективності.
Безпечний продукт – це той продукт, який не завдасть шкоди споживачу за умови правильного споживання
Продукт робить небезпечним три великі групи факторів: біологічні, хімічні і фізичні.
Біологічні – це патогенні мікроорганізми, які за певних умов завдають шкоди споживачу.
Хімічні – це хімічні сполуки, які також можуть завдати шкоди споживачу. Це пестициди, радіонукліди, солі важких металів, антибіотики, алергени.
Фізичні – це сторонні предмети у харчових продуктах, які можуть пошкодити слизову оболонку чи внутрішні органи.
Якість продукту – це здатність одиниці продукту виконувати встановлені і передбачувані вимоги Є передбачувані вимоги – це те, що ми очікуємо, приходячи в супермаркет, наші уподобання. Це не регулюється законодавством, сам оператор ринку визначає, проводить маркетингові дослідження і повинен реагувати на бажання і вимоги споживачів.
Безпечність харчових продуктів важливіша за якість.
Система НАССР стосується тільки безпечності харчових продуктів і не стосується їхньої якості
Окрім впровадження системи НАССР, суб’єкт господарювання, який надає послуги з харчування в закладах освіти, має бути внесений у Державний реєстр потужностей операторів ринку (або, у разі необхідності, отримати експлуатаційний дозвіл). Оператор ринку повинен мати можливість встановити інших операторів ринку, які постачають йому харчові продукти, тобто забезпечити простежуваність