Наприкінці 1980-х років вперше було встановлено прямий взаємозв’язок між вживанням алкоголю та виникненням раку, і сучасні наукові дослідження лише підтверджують цю залежність.
Алкоголь провокує розвиток щонайменше 7 видів раку:
Міжнародне агентство з дослідження раку ВООЗ класифікує алкогольні напої та етанол, який у них міститься, як канцерогени поряд із тютюном, азбестом і формальдегідом. У 2020 році вживання алкоголю спричинило понад 740 тисяч випадків раку (>4% від загальної кількості).
Статистика вживання алкоголю в Україні.
За даними опитування Центру громадського здоров’я серед дорослого населення України у 2024 році, 72% усього населення вживали алкоголь протягом року, серед чоловіків цей показник становить 77,8%, а серед жінок — 66,3%.
А за даними дослідження ВООЗ в Україні у 2023 році, 49,2% опитаного населення мали хоча б один випадок надмірного епізодичного споживання алкоголю протягом року.
Надмірне епізодичне вживання алкоголю — це споживання шести або більше порцій чистого спирту для чоловіків чи чотирьох або більше порцій для жінок за один випадок вживання.
(одна стандартна порція — 10 г чистого спирту, а один стандартний алкогольний напій — це 250 мл пива, 100 мл вина, 30 мл горілки тощо)
Етанол, який міститься в усіх алкогольних напоях, спричиняє рак щонайменше чотирма способами:
Навіть низьке або помірне вживання алкоголю підвищує ризик виникнення раку. Наприклад, підвищується ризик розвитку раку ротової порожнини на 40% у тих, хто випиває один стандартний напій на день, і на 97% у тих, хто споживає два стандартних напої щодня, як порівняти з тими, хто не п'є. Про це свідчать результати дослідження Всесвітнього фонду досліджень раку.
Жінки, які споживають до одного стандартного алкогольного напою на день, мають на 10% вищий ризик розвитку раку молочної залози порівняно з тими, хто не вживає алкоголь.
Для жінок, які випивають два і більше стандартних напоїв на день, цей ризик зростає на 32%.
Найвищий ризик мають ті, хто випиває від трьох стандартних алкогольних напоїв щодня.
Якщо відмовитися від алкоголю важко, є служби, які можуть допомогти.
Ви можете самостійно пройти скринінг на визначення ймовірності наявності розладів, пов'язаних із вживанням алкоголю, можна за допомогою тесту АУДИТ: https://tinyurl.com/bdffk7w2
На шляху до відмови від алкоголю може знадобитися як підтримка близьких, так і допомога медичних працівників.
Міжнародна спільнота «Анонімні Алкоголіки» (AA) ефективно допомагає людям на шляху до тверезості.
Контакти АА: + 38-096-527-87-52, aa.ua.gso@gmail.com
Гарячі лінії:
Джерело: Центр громадського здоров’я України