Як змінюється людина після полону?
опубліковано 17 жовтня 2023 року о 10:56

Сім’я людини, яка потрапила в полон, часто живе моментом: все життя заточене під очікування звільнення. А коли людина повертається додому не такою, як раніше – рідні буває не готові прийняти ці зміни.

,,Тут головне – освіченість у проблемі. Якщо поцікавитись, почитати, як проявляється той чи інший розлад, якими бувають наслідки полону – людина вже буде підготовлена інформаційно. Рідним буде легше орієнтуватися: це дійсно хворобливий прояв або просто необхідність уваги. Баланс треба шукати тільки шляхом власної поінформованості та усвідомленості тих чи інших процесів", – зазначила у прямому ефірі на сторінці ГО Безбар'єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA Ксенія Возніцина, неврологиня, директорка Центр психічного здоров'я та реабілітації "Лісова поляна" МОЗ України.


Неврологиня підкреслює: специфічних моментів буде безліч. Але варто звернути увагу хоча б на три найбільш поширені.


1. У людини дуже втрачається відчуття часу – у полоні його усвідомлення було неможливим. І от тепер вона може часто спізнюватися не тому, що дійсно не встигає, а тому що впевнена: «Мені їхати 20 хвилин». Хоча реальна відстань – це півтори години у дорозі. Людина втратила розуміння, як на собі відчути проміжок часу.


2. Є постійна необхідність контролювати все і всіх у своєму оточенні: «А куди ти йдеш?», «Що ти робиш?, «Навіщо тобі це?». І водночас – нетерпіння навіть мінімального контролю над собою.


3. Зникає довіра до людства загалом. Полон і тортури – це найвищий ступінь болісних подій, бо люди усвідомлено мучать інших людей. Тому всім, хто чекає або вже дочекався рідних, необхідно дбати про своє фізичне й ментальне здоров'я, добре відпочивати, налагоджувати сон – щоб власних ресурсів вистачило і на себе, і на підтримку близького.

,,Процес адаптації – це дуже індивідуальний процес, який насамперед залежить від терміну перебування у зоні бойових дій. Є певні психологічні проблеми і є фізичне виснаження, коли ще й актуалізуються багато хронічних хвороб. І це замкнуте коло: психологічні проблеми можуть підсилювати фізичні, а наявність оцих фізичних аспектів підсилює психологічні. Тобто, цей ланцюг треба абсолютно чітко розірвати”, – додає Ксенія Возніцина.

Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?, що впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська
Більше про підтримку себе та людей поруч – на https://bf.in.ua/turbota




Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux