Рік тому у Софійському соборі в Києві відбувся перший випуск військових капеланів. 30 офіцерів отримали відповідні сертифікати та відбули у військові частини для того, щоб духовно підтримувати українських захисників.
Інститут капеланів в Україні існує щонайменше з 2014 року, відколи почалася воєнна агресія рф і чимало священнослужителів приєдналися до війська. З того часу капелани перебували при бойових підрозділах як волонтери, адже їхня діяльність ніяк не була унормована законодавчо.
Наприкінці 2021 року Верховна Рада ухвалила закон, який започаткував Службу військового капеланства. Вона стала окремою структурою у складі ЗС України, Нацгвардії, Держприкордонслужби та інших військових формувань. Основним призначенням Служби є задоволення духовно-релігійних потреб військовослужбовців. Адже українські захисники, особливо перебуваючи на фронті, потребують молитви та сповіді, прагнуть поділитися переживаннями та болем. Допомагають їм у цьому військові капелани.
Згідно з законом, військовим капеланом може стати громадянин України, який є священнослужителем зареєстрованої в Україні релігійної організації та отримав мандат на право здійснення військової капеланської діяльності. За два роки обов’язковою вимогою для військового капелана стане наявність вищої богословської освіти.
У лютому 2023 року на базі Військового інституту Київського національного Університету імені Тараса Шевченка стартувала підготовка перших військових капеланів від п’яти релігійних організацій. Вони всі вже мали офіцерські звання та несли службу в своїх частинах і підрозділах.
,,Ми кардинально змінили наш підхід до служби військового капеланства. Зараз ми перейшли повністю на стандарти НАТО. Тобто військовий капелан є офіцером служби. Підписує контракт, і він в однострої з рештою військовослужбовців. Весь рівень соціального захисту у нього як у військовослужбовця”, – пояснив про нинішній статус душпастирів у війську начальник Служби військового капеланства ЗС України полковник Олексій Терещук.
Навчання для слухачів курсів військових капеланів провели на одному з полігонів Київщини в умовах, наближених до бойових. Військові капелани не можуть брати до рук зброю, однак мають вивчати загальноармійські поняття, виконання офіцерських обов’язків, тактичну медицину і види озброєнь.
1 квітня 2023 року благословити перший випуск військових пастирів у Софійський собор прийшли предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній, Глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав, заступник Голови Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів пастор Сергій Мороз, заступник старшого єпископа Української Євангельської Церкви Іван Русин та старший пастор релігійного Центру Рада християнських церков і релігійних організацій ,,Скинія” Рустам Фатуллаєв.
Також, під час першого випуску капеланів відбулося вручення прапора Служби військового капеланства ЗС України. Після цього, випускникам курсів вручили сертифікати та нарукавні знаки з емблемою Служби та гаслом: ,,Бути поруч”.
Загалом, протягом останнього року відбулося вже п’ять випусків курсів підвищення кваліфікації з питань військового капеланства. Загальна кількість випускників склала 147 офіцерів. Вони представляють різні релігійні конфесії, але мають єдину мету: духовно підтримувати українських захисників і наставляти на правильний шлях.
Джерело: Центр досліджень воєнної історії ЗСУ