105 років тому у Львові було встановлено українську владу
опубліковано 01 листопада 2023 року о 14:24

Головну роль у цьому відіграли українські військові.
Наприкінці жовтня 1918 року почала розпадатися Австро-Угорщина, у складі якої перебували населені українцями Східна Галичина, Північна Буковина і Закарпаття. У Львові на той час діяла Українська Національна Рада, а напередодні виступу була утворена Українська генеральна команда на чолі з Дмитром Вітовським. За наказом останньої вранці 1 листопада 1918 року українські солдати заволоділи ключовими пунктами Львова, а над міською ратушею замайорів синьо-жовтий прапор. Пополудні того ж дня австрійський намісник офіційно передав владу на ,,українських територіях Галичини, Буковини і Угорщини" Українській Національній Раді. 
Українська Національна Рада звернулася до населення з закликом: 
,,Український народе! 
Доля Української Держави в Твоїх руках. Ти станеш як непобідний мур при Українській Національній Раді і відіпреш усі ворожі замахи на Українську Державу…
Всі жовніри української народності підлягають віднині виключно Українській Національній Раді і приказам установлених нею військових властей Української Держави. Всі вони мають стати на її оборону… Все здібне до оружжя українське населення має утворити бойові відділи, які або увійдуть в склад української армії, або на місцях оберігатимуть спокій і порядок…
Український народе!
Всі свої сили, все посвяти, щоб укріпити Українську Державу!"
Уже ввечері 1 листопада до Львова надійшли десятки повідомлень про встановлення української влади в Підволочиську, Гусятині, Теребовлі, Золочеві, Бережанах, Галичі, Станиславові (сучасний Івано-Франківськ), Коломиї, Стрию, Самборі. Українським загонам у регіоні допомагало єврейське населення, яке бажало забезпечити свої національні права. Невдовзі, 13 листопада 1918 року було проголошено утворення нової держави – Західно-Української Народної Республіки, яка за Актом Злуки 22 січня 1919 року приєдналася до Української Народної Республіки зі столицею в Києві. 
Фото: українські стрільці біля Львівської ратуші. Листопад 1918 року



За інформацією: https://www.facebook.com/AFUmilhistory/



На зображенні може бути: 4 людини та текст



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux