Уранці 17 вересня 1939 року Червона армія, перетнувши польський кордон, вступила у Другу світову війну як союзник Нацистської Німеччини. Підставою до цього став пакт Ріббентропа-Молотова, в рамках якого був підписаний таємний протокол про поділ Східної Європи, і в першу чергу – Польської держави та Балтійських країн.
Щоб приховати агресивні наміри, радянський союз оголосив про «Великі навчальні збори», таємно концентруючи війська біля кордонів (у лютому 2022 року цю тактику застосувала сучасна росія, розпочавши на території білорусі військові навчання перед повномасштабним нападом на Україну). Захоплення Польщі відбувалося в чіткій координації з німецьким штабом. Німці поступилися радянським військам зайнятими Стриєм і Дрогобичем, натомість червона армія відійшла з Підляшшя. 22 вересня в захопленому Бресті відбувся спільний радянсько-німецький парад.
Довгий час радянська пропаганда культивувала міф про «Золотий вересень», розповідаючи про сталінське історичне возз’єднання українських земель (замовчуючи при цьому Акт Злуки 1919 року і що саме більшовики зруйнували цю історичну єдність) та звільнення від польського гніту. Насправді польський гніт було замінено радянським з усіма супутніми атрибутами: масовими репресіями та депортаціями мирного населення, розстрілом польських офіцерів в Катині в 1940 році та українських у тюрмах у червні 1941-го.
Детальніше про перебіг подій 17 вересня 1939 року розповідає наша традиційна рубрика «Історичний календар»:
http://surl.li/lfajm
За інформацією: https://www.facebook.com/uinp.gov.ua/