15 березня виповнюється 86 років з дня проголошення Карпатської України. Незважаючи на короткочасне існування, ця подія мала велике історичне значення не лише у житті закарпатських українців, а й усього українського народу.
Карпатська Україна – офіційна назва автономної республіки у складі федеративної Чехословаччини (ЧСР) в 1938-1939 роках і Української незалежної держави на Закарпатті в березні 1939 року. Утворення Карпатської України відбувалося в умовах гострої політичної кризи в Центральній Європі напередодні Другої світової війни, яка накладала відбиток на події в краї. В умовах, коли гітлерівська Німеччина розпочала анексію Чехії, а парламент Словаччини проголосив незалежність, відбулась важлива подія в історії Закарпатського краю – проголошення незалежності Карпатської України. Під час засідання Сойму 15 березня 1939 року Президентом незалежної Карпатської України обрали А. Волошина, прем’єр-міністром – Ю. Ревая, а головою Сойму – А. Штефана. Парламент затвердив конституцію, державну мову – українську, синьо-жовтий прапор, герб та гімн – «Ще не вмерла України ні слава, ні воля». Карпатська Україна як держава проіснувала недовго, проте заявила світові про волелюбність українського народу, залишила свій слід в українській історії, підтвердила, що Закарпаття є українською землею. Навіть короткотривале існування цієї держави стало символом національних прагнень всього українського народу.
Події тих днів досліджуються в українській документальній стрічці режисера Тараса Химича "Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939"
Джерело: Ужгородський замок, Краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького
та Суспільне Новини