Як і коли з’явився шаг?
опубліковано 13 вересня 2024 року о 09:15

Розповідають історики, філологи, просвітники та фактчекери, які приєдналися до обговорення ініціативи НБУ щодо зміни назви розмінної монети з російської "копійка" на український "шаг".

Ділимося п’ятьма матеріалами, які допоможуть розкласти усі факти по поличках.

Читайте, дивіться чи слухайте!

1. Шаг в українській мові й приказках.

Філолог Василь Бартовщук впевнений, якщо певний звичай чи явище описується в приказці, то швидше за все цей звичай існує. Якщо приказка вживається в народі, значить вона відповідає його світоглядові, – говорить він та називає мінімум 55 приказок зі словом "шаг", що позначає монету. Всі їх знайдете за покликанням: https://cutt.ly/oeEngrVz.

2. КОПІЙКА СТАНЕ ШАГОМ! Повертаємо українське!

Історик та військовослужбовець Олександр Алфьоров на своєму ютуб-каналі детально розповідає, що означає слово «шаг», коли воно з’явилося й чому є суто українським словом: https://cutt.ly/veEngS9g.

3. Шаги – не на часі?

Стаття від просвітницької ініціативи Останній Капіталіст про роль грошей у відображенні цінностей та подій у історії держави, історичне коріння української монети "шаг" та значення її відродження сьогодні: https://cutt.ly/OeEngRHZ.

У продовження цієї теми окремий випуск із назвою "Геть від копійки!" вийшов і на власному ютуб-каналі засновника "Останнього капіталіста" Валентина Краснопьорова: https://cutt.ly/ieEngjmR.

4. Маніпуляції рф щодо ідеї НБУ змінити назву розмінної монети з "копійки" на "шаг".

У проєкті "Фейк-контроль" ведучі Українське радіо разом з експертами розбирають на прикладах ворожі вкиди й розповідають, як відрізнити факти від російських фейків. У свіжому випуску йдеться про ініціативу НБУ щодо відродження назви "шаг" та реакцію на неї російських пропагандистів, які намагалися дискредитувати її, захищаючи свою "копійку": https://cutt.ly/MeEnBpiQ.

5. І стаття-бонус: "Гроші революції. Хто, коли і як надрукував перші гроші республіки".

Дуже цікава праця Юрія Євтушенка, старшого наукового співробітника "Історико-меморіального музею Михайла Грушевського", яка з’явилася ще у 2018 році. У ній автор описує події визвольних змагань початку XX ст. Зокрема, й запровадження власної національної валюти – гривні, а разом із нею й розмінних марок-шагів, які "ходять на рівні з дзвінкою монетою". До речі, серед авторів ескізів тогочасних шагів був відомий графік Георгій Нарбут: https://cutt.ly/xeEngBYe




На зображенні може бути: 1 особа та текст







Джерело: Національний банк України




Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux