ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОВІДОМЛЕННЯ ОРГАНІВ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ ПРО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ/ЗВІЛЬНЕННЯ З РОБОТИ


Чинне законодавство в сфері пенсійного забезпечення передбачає відмінності у призначенні (перерахунку) пенсій в залежності від факту роботи одержувача пенсійних виплат.

Так, статтею 42 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058) передбачено, що працюючим пенсіонерам не проводяться перерахунки пенсійних виплат у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, а також у зв’язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати.

Від розміру мінімальної заробітної плати залежить мінімальний розмір пенсії для непрацюючих осіб, які досягли 65-ти років та мають достатній страховий стаж — 30 років жінки та 35 років чоловіки, та визначається як 40 відсотків від мінімальної зарплати.

Для працюючих пенсіонерів доплата за понаднормовий стаж при збільшенні прожиткового мінімуму перераховується лише після звільнення з роботи.

Окрім того, постановами Уряду встановлюються окремі доплати непрацюючим пенсіонерам. Зокрема, з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 6 постанови КМУ від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» непрацюючим особам, розмір пенсійних виплат яких з урахуванням усіх передбачених законодавством надбавок та підвищень, додаткових пенсій, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 2100 грн здійснюється щомісячна доплата до пенсії до зазначеної суми.

З 01 грудня 2022 року передбачено надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим особам, яким не виповнилося 70 років, страховий стаж яких становить не менше ніж 35 років у чоловіків і не менше ніж 30 років у жінок, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в яких розмір щомісячної пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 2500 гривень.

Отже, у осіб, які не працюють і не досягли 70-річного віку, за наявності необхідного страхового стажу (30/35 років відповідно для жінок і чоловіків), розмір пенсії становить з 01 грудня 2022 року не менше 2500 гривень.

Якщо в таких осіб страховий стаж становить менше ніж 35 років у чоловіків і менше ніж 30 років у жінок, доплата до пенсії встановлюється в розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з 2500 гривень.

Особам, які отримують пенсію, з урахуванням страхового стажу не менше ніж 35 років у чоловіків і не менше ніж 30 років у жінок, але на даний час працюють/провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, після звільнення з роботи/припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, щомісячна доплата до пенсії, доплата призначається з дати звільнення з роботи/припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу.

Законодавством передбачено також встановлення непрацюючим одержувачам пенсій надбавок на утримання непрацездатних членів сім’ї (неповнолітніх дітей до сповнення 18-років).

Частиною 2 статті 16 Закону № 1058 визначено, що застраховані особи зобов’язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до їх персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Так, відповідно до підпункту 2.21 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 у разі працевлаштування (початку діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи-підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання відповідної заяви. При цьому необхідно надати документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі трудову книжку із записом про працевлаштування та/або цивільно-правовий договір).

У разі звільнення (припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) пенсіонер повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату звільнення (припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) також шляхом подання відповідної заяви.

Отож, для забезпечення виплати пенсій у належних розмірах, передбачених законодавством, та з метою попередження переплат пенсійних виплат одержувачам пенсій необхідно своєчасно повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про факт працевлаштування чи звільнення з роботи.

Увага!!! Особа має право звернутися з відповідною заявою до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, незалежно від місця проживання, або ж скористатися послугами вебпорталу Пенсійного фонду України.


 

Головне управління
Пенсійного фонду України
в Тернопільській області

 

05.12.2022

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux