Ефективні методи захисту сільськогосподарських культур від західного кукурудзяного жука: роль сівозміни та фітосанітарного моніторингу

Щоб виключити небажаний вплив шкідливих організмів спеціалісти у сфері захисту рослин у всьому світу постійно працюють над методами захисту сільськогосподарських культур. Як відомо, основними методами захисту рослин є: агротехнічні, механічні, хімічні, біологічні та комплексні методи захисту рослин. Велике значення в захисті рослин від шкідників і хвороб має сівозміна. Сівозміна — це науково обґрунтоване чергування сільськогосподарських культур і парів у часі, на території або лише в часі. Крім того її проведення сприятиме зменшенню небезпечних шкідників сільськогосподарських культур. А знаючи біологію розвитку того чи іншого шкідника, можна значно зменшити кількість особин.

Для боротьби з карантинним шкідником – західним кукурудзяним жуком (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte.), який віднесений до списку А-2 Карантинні організми обмежено поширені в Україні Переліку регульованих шкідливих організмів, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики України від 29 листопада 2006 року № 716 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 липня 2019 року № 397), застосування сівозміни є ефективним методом. D. V. virgifera розвивається тільки в одній генерації. Самки відкладають яйця в ґрунт на глибину до 5 см за температури повітря вище 10 °С. Зимують яйця і витримують холод до – 10ºС. Личинки відроджуються в травні, коли ґрунт прогрівається до +11ºС і відразу починають живитися коренями кукурудзи. Найнебезпечнішими для культури кукурудза є личинки жука, аніж дорослі особини. Личинки живляться корінням кукурудзи, що призводить до значного зменшення кореневої маси та вилягання кукурудзи, за чого неможливий механізований збір урожаю. Пошкоджені рослини жовтіють, відстають в рості, в’януть, а молоді нерідко гинуть. Дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко вилягають, і стебло набуває форми «гусячої шиї». А повністю знищити рослину може двадцять личинок. Відсутність «кормової» культури у полях, а саме кукурудзи, значно зменшить кількість даного шкідника. Але необхідно врахувати і те, що за відсутності кукурудзи, личинки певний час можуть живитися корінням деяких злакових трав, тому проведення боротьби з бур’янами також має велике значення при застосуванні захисту рослин від шкідника.

При здійсненні фітосанітарного моніторингу, спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, звертають увагу сільськогосподарські підприємства на обов’язковості проведення сівозмін з метою зменшення кількості особин шкідників у рослинах в тому числі і західного кукурудзяного жука. Крім того, при проведенні фітосанітарного моніторингу у вегетаційний період цього року виявлено нове вогнище на площі 50 га у с. Білокриниця Кременецького району. Моніторинг проводився за допомогою жовтих феромонних пасток. Розпорядженням Кременецької районної військової адміністрації від 30.08.2024 року № 95/02-07/1 запроваджено карантинний режим та затверджено заходи з локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму – західного кукурудзяного жука, які є обов’язковими для виконання землекористувачами та землевласниками. Основними локалізаційно-ліквідаційними заходами є: дотримання, у виявленому вогнищі, агротехніки вирощування, обов’язково проведення сівозмін, обробка інсектицидами згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні.

Західний кукурудзяний жук набув значного поширення на території України тому звертаємо увагу сільськогосподарських виробників - щоб обмежити розповсюдження цього шкідника, аграрії мають дотримуватися сівозміни та агротехніки вирощування. Великі господарства можуть застосовувати просторову ізоляцію. Якщо кожного наступного року сіяти кукурудзу на інших полях з відстанню у 10-20 км від торішніх посівів, це значно ускладнить поширення шкідника та інших шкідливих організмів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux