Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму Clostridium botulinum і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.
Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, грибів, рідше овочі. Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню), якщо при приготуванні порушенні санітарні правила приготування чи зберігання, а саме:
через недостатню стерилізацію консервів;
ковбасами, внаслідок неправильного зберігання;
рибою в’яленою чи солоною в результаті порушень правил улову, оброблення, зберігання та реалізації.
Відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви і домашня ковбаса.
В Україні випадки ботулізму спричинені, в основному, споживанням в'яленої риби. Найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає у м’ясо.
Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням. Важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків.
Перші симптоми можуть з'явитися як через кілька годин після вживання, так і через 10 днів.
Симптоматика розвивається зверху вниз. Людина починає погано бачити, двоїться в очах, не може читати дрібний шрифт, а далі інші симптоми – м'язова слабкість, зникнення рефлексів аж до дихальних розладів.
Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісно приготованих, зіпсованих продуктів, найголовнішим у профілактиці цього захворювання є ретельне дотримання технологій домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса. Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно їх прогрівати до 100°С протягом 30 хвилин.
В жодному випадку не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована, здута кришка на скляних банках та органолептичні зміні не відповідні даному продукту..
З метою попередження захворювань на ботулізм, не рекомендується виготовляти в домашніх умовах та купувати у приватних осіб:
• солону, в’ялену та копчену рибу (особливо, якщо не випотрошена внутрішня частина риби);
• у місцях стихійної торгівлі м’ясні, грибні, овочеві консерви, копчені м’ясопродукти, що приготовлені в домашніх умовах;
• не купувати та не вживати консерви у банках із наявністю плісняви.
Начальник відділу державного нагляду
за дотримання санітарного законодавства
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області Людмила СЛОБОДЯНЮК