Вода питна – це харчовий продукт, який повинен відповідати гігієнічним вимогам. Питна вода має бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні показники та нешкідливий хімічний склад.
Контролю підлягає вода, призначена для задоволення питних і господарсько-побутових потреб на всіх стадіях її виробництва та доведення до споживачів, а також об’єкти централізованого питного водопостачання, в тому числі очисні споруди, насосні станції, водопровідні мережі, інші об’єкти нецентралізованого питного водопостачання (шахтні колодязі, свердловини).
Згідно чинного законодавства (стаття 44 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та стаття 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»), виробничий (постійний) контроль за показниками безпечності та якості питної води покладений на суб’єкт господарювання, який надає послугу з водопостачання. Лабораторіями Держпродспоживслужби дослідження питної води проводяться під час моніторингу (вибірковий контроль), за епідпоказами, у разі ускладнень епідемічної ситуації та за зверненнями громадян по програмі повного та скороченого контролю з урахуванням вимог санітарних нормативів.
За 2022 рік Тернопільською реґіонарною державною лабораторією Держпродспоживслужби в Кременецькому районі було досліджено 156 проб води на мікробіологічні, фізико-хімічні, токсикологічні, радіологічні та органолептичні показники, з них 27 не відповідало вимогам (17,3 %) за вмістом кальцію, магнію, заліза, нітратів, мікроорганізмів.
Вживання води питної, яка містить понаднормовану кількість нітратів, в окремих випадках може призвести до захворювання, яке називається водно-нітратна метгемоглобінемія. Дане захворювання обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії). Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні (коли суміші готуються на воді з високою концентрацією нітратів). Також чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, та люди, які страждають захворюваннями дихальної та серцево - судинної системи. Основні симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, що вражені цією хворобою, може бути блювота і пронос. Гостре нітратне отруєння у дітей в 7-8% випадках закінчується смертю.
Оскільки, на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання, Кременецьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області рекомендує: батькам, які мають немовлят та дітей до 3-х років – для приготування їжі та питних цілей використовувати чисту від нітратів питну воду, зокрема фасовану, бутильовану столову воду. Власникам індивідуальних колодязів рекомендується дотримуватись вимог санітарного законодавства, передбачених Державними санітарними нормами і правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» ДСанПіН 2.2.4-171-10, при їх облаштуванні та утриманні, а саме: колодязь не рекомендується облаштовувати в понижених, заболочених місцях та на ділянках, що затоплюються паводковими водами. Індивідуальний колодязь слід розміщувати на відстані не менше 20 м, а колодязь громадського користування на відстані не менше 50 м від джерел можливого забруднення (вбиралень, вигрібних ям, мережі каналізації, тваринницьких майданчиків). Стінки колодязів повинні бути щільними, без щілин, такими, що добре ізолюють колодязь від проникнення поверхневих стоків (дощові і талі води). Колодязь повинен бути огороджений, мати кришку, навіс, коловорот з відром загального користування, лавку для відер. Не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання та намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та обладнання. Після кожного ремонту або чищення колодязя необхідно проводити його дезінфекцію.
Для покращення якості води з централізованих джерел водопостачання найкраще встановити вдома побутові фільтри. Вони бувають: грубого очищення – відбувається очищення води від домішок механічного характеру, куди входять іржа, органіка і пісок; тонкого очищення – для видалення механічних домішок, усунення неприємного запаху, зменшення каламутності; фінішного очищення - сюди входять фільтри зворотного осмосу, пристрої з очищенням ультрафіолет і озонатори, їх застосовують для ефективного очищення води, яка стає безпечною і її навіть не доведеться кип’ятити.
Пам’ятайте, що чистота води – це є запорука Вашого здоров’я та здоров’я Ваших дітей!
Головний спеціаліст
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області Людмила Фрадинська
тел.0689066918