У Надвірнянському районі зареєстровано два випадки захворювання на лептоспіроз. Одна людина померла. За інформацією Міністерства охорони здоров'я від початку 2023 року лептоспіроз діагностували у 141 українця-це у 1,6 рази більше за аналогічний період минулого року.
Лептоспіроз – це гостре інфекційне захворювання з групи зоонозів, яке супроводжується гарячкою, загальною інтоксикацією, жовтяницею, ураженням печінки, кровоносних капілярів, нервової системи, ускладнюється геморагічним синдромом і нирковою недостатністю. Різноманітність клінічних проявів ускладнює своєчасну діагностику лептоспірозу, що веде до пізньої госпіталізації та погіршення прогнозу.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), лептоспіроз належить до найпоширеніших природно-осередкових захворювань у всьому світі, характеризується тяжким перебігом і високим відсотком летальності.
Найбільшим резервуаром лептоспірозу в природі є гризуни (пацюки, миші, полівки, ондатри тощо), серед свійських тварин – велика та дрібна рогата худоба, свині, собаки.
Розмножуючись в організмі тварин, лептоспіри із сечею виділяються у зовнішнє середовище, забруднюючі його та створюючи постійні вогнища лептоспірозу. В природі такі вогнища формують дикі гризуни в непроточних водоймах – болотистій місцевості, навколо озер, річок. Тому лептоспіроз називають природно-вогнищевим захворюванням.
Свійські тварини та люди можуть заразитися лептоспірозом від диких гризунів, а також при вживанні забрудненої сечею гризунів води та їжі. Таким чином, вогнища лептоспірозу можуть формуватися і в сільській місцевості при потраплянні стоків із тваринницьких ферм до ставків, озер тощо.
Ознаки захворювання: на початкових етапах хвороба за симптоматикою схожа на гостре респіраторне захворювання. З'являється лихоманка (підвищення температури тіла до 390 С і вище), загальна слабкість, сильний головний біль, нудота. Характерними для лептоспірозу є болі в м’язах, також може виникати почервоніння та набряк шкіри, почервоніння очей. Зазвичай, симптоми проявляються через 7–14 днів після зараження (цей період може становити від 1 до 20 діб). З моменту появи симптомів потрібно якнайшвидше розпочати професійне лікування, щоб збільшити шанси на одужання. Велике значення має для успішного лікування лептоспірозу - своєчасна діагностика. Оскільки збудники та їх токсини спричиняють патологічні зміни в нирках, ураження печінки (часто з жовтяницею) та нервової системи.
Заходи профілактики:
не вживати сиру воду з невідомих джерел і відкритих водойм;
не допускати забруднення гризунами харчових продуктів та питної води;
необхідно ретельно мити овочі і фрукти, обдавати їх окропом, здійснювати термічну обробку продуктів тваринного походження, води;
свіже молоко перед вживанням слід кип’ятити;
дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки перед вживанням їжі;
не вживати овочі та фрукти (особливо якщо вони зберігалися в коморах та підвалах) з ознаками пошкодження їх тваринами;
не вживати м’яса хворих на лептоспіроз тварин;
дотримуватись правил особистої гігієни під час догляду за худобою – регулярно мити руки, використовувати засоби захисту (спецодяг, гумові чоботи, рукавички);
проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях утримання худоби(капкани, пастки, мишоловки, отруйні речовини).
Головний спеціаліст відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області Людмила Фрадинська