Всім відомо, що саме найдорожче у людини – це здоров'я, яке неможливо купити, від якого залежить наше благополуччя, працездатність і яке багато в чому залежить від правильного харчування. Для більшості вже не секрет, що для зміцнення здоров'я краще їсти більше фруктів і овочів. Недаремно існує прислів'я: «Скажи мені, що ти їси, і я скажу тобі, на що ти хворієш».
Після довгої зими всі вже скучили за свіжими овочами та фруктами, однак, не слід забувати про нітрати.
Нітрати – солі азотної кислоти, які є продуктами обміну усіх живих організмів, як тварин так і рослин. Тому харчових продуктів, які не містять нітрати, у природному середовищі не існує. Нітрати також утворюються в організмі людини (до 100 мг на добу). Загрозу для людини становлять продукти хімічного перетворення нітратів - нітрити та нітрозаміни. При цьому в разі нестачі вітамінів-антиоксидантів нітрати в кишківнику перетворюються в нітрити, які взаємодіють з гемоглобіном крові і перетворюють його на метгемоглобін. В результаті блокування гемоглобіну до органів і тканин кисень не переноситься, що призводить доїх кисневого голодування, проявами якого є сонливість, млявість, задишка, запаморочення, сильний бiль голови, потемнiння в очах, порушення координацiї, зниження артерiального тиску, судоми. Нітрозаміни здатні накопичуватись в організмі та мають канцерогенну, мутагенну, ембріотоксичну дію.
Зовнішніх ознак, за якими можна визначити перевищений вміст нітратів в овочах, фруктах чи ягодах, немає. Дізнатися про це можна лише після лабораторного дослідження.
Овочі по різному накопичують нітрати, зокрема:
Щоб не придбати продукцію, забруднену шкідливими речовинами, в тому числі і нітратами, рекомендуємо не купувати продукцію в місцях стихійної торгівлі: «з рук», на вулицях, у дворах, скверах та інших невстановлених місцях.
Для зниження вмісту нітратів у плодоовочевій продукції рекомендуємо:
• замочувати в чистій воді у співвідношенні 1:10 протягом не менше 1 години, що зменшить вміст нітратів на 25-30%;
• піддавати овочі термічній обробці (бланшування, варіння, приготування на парі);
• приготовлені салати зі свіжих овочів споживайте відразу;
• нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.
Також купуючи ранні овочі, фрукти, зелень та ягоди, поцікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх якість та безпечність, якими можуть бути експертні висновки або інші документи, видані лабораторіями за результатами проведення досліджень даної продукції.
Виконуючи зазначені рекомендації можна уникнути неприємних наслідків від частування ранніми овочами, фруктами, зеленню та ягодами!
Підготувала начальник відділу безпечності харчових
продуктів та ветеринарної медицини
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області В.С. Кравчук