Практично кожна людина у своєму житті, хоч раз відчула на собі симптоми харчового отруєння. За статистикою влітку харчових отруєнь трапляється врази більше, як в інші пори року. Все це пояснюється температурними умовами, коли мікроорганізми мають можливість інтенсивно розмножуватись і виділяти токсини, також елементарне нехтування людьми правилами особистої гігієни. Харчове отруєння виникає, коли людина вживає їжу з хворобливими бактеріями або їх токсинів.
Найбільш небезпечні ті продукти харчування, які потребують спеціальних умов зберігання, тобто при низьких температурних показниках.
Нерідко можна побачити, коли у невстановлених місцях (біля ринку, в місцях інтенсивного руху людей) реалізується молоко, сир, сметана домашнього приготування, без використання холодильного обладнання, овочі, фрукти без влаштування належних умов торгівлі харчовими продуктами. Купляючи таку продукцію з грубим порушенням санітарних правил торгівлі, кожна людина піддається ризику захворіти на харчову токсикоінфекцію.
Найбільшу небезпеку в плані харчового отруєння становить сире м’ясо, риба, сирі не пастеризовані молочні продукти, немиті овочі та фрукти. Дуже часто трапляються отруєння цілими родинами, коли всі члени родини споживають заражений продукт. Чим більше зараженого продукту з’їдено або випито, тим коротший буде благополучний період.
Харчовим отруєнням можна запобігти, якщо при покупці звернути увагу на умови їх зберігання, термін реалізації, зовнішній вигляд. Не купляти продукти харчування на стихійних ринках (площах, вулицях) у місцях непридатних для торгівлі та не обладнаних холодильними устаткуванням. При купівлі харчових продуктів в торговій мережі та маючи фіскальний чек на покупку, завжди є можливість отримати грошову компенсацію за втрачене здоров’я та лікування.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про систему громадського здоров’я», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», з метою профілактики гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь, всім суб’єктам господарювання необхідно дотримуватись санітарних правил при торгівлі харчовими продуктами, додержанням виробниками продукції стандартів та відповідних технічних умов, недопущення стихійної торгівлі в населених пунктах.
Пам’ятайте, що після перенесеного харчового отруєння імунітет не формується до нього, при повторному вживанні заражених продуктів, знову виникне захворювання.
Бережіть здоров’я своє і своїх близьких.
Головний спеціаліст відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Кременецького районного управління Володимир ЯВОРСЬКИЙ