Харчові отруєння — неконтактні захворювання, викликані споживанням у їжу зараженого бактеріями продукту, рідше — продукту, що із самого початку містив токсини.
Отруєння продуктами харчування частіше усього відбувається через споживання неякісної, брудної, зіпсованої їжі. Існує неофіційний рейтинг продуктів харчування, які становлять потенційну небезпеку харчових токсикоінфекцій та харчових токсикозів:
Лідирують у списку молоко та м'ясо, а, також, продукти із них. Різноманітні ряжанки, йогурти, кефір, творог, бринза при поганій термічній обробці, недотриманні санітарних норм є головними джерелами бактеріальних токсикоінфекцій. М'ясо та м'ясні продукти так само небезпечні, якщо купуються у сумнівних місцях у неперевірених продавців. Не варто забувати, що отруєння продуктами харчування — це грубі порушення умов зберігання, зокрема, це стосується молока.
Друге місце у списку займають гриби, котрі провокують захворювання немікробної походження. Отруєння грибами вважається сезонним захворюванням, котре частіше усього діагностується восени.
Риба та яйця, також, представляють загрозу: риба часто містить токсини або може бути заражена мікроорганізмами, а яйця — це основне джерело сальмонельозу.
Немиті, зіпсовані овочі та фрукти — джерело літніх отруєнь.
Консерви — головний винуватець тяжкого харчового отруєння — ботулізму.
Останніми у списку є морепродукти — устриці, мідії, молюски, які частіше всього викликають харчові токсикози немікробного походження.
Тривалість захворювання напряму залежить виду токсикоінфекції та тяжкості симптомів. Вважається, що чим гостріше починається хвороба, тим швидше вона закінчується. Легке отруєння, зазвичай, проходить за 2-3 дні, однак процес нормалізації роботи травного тракту може зайняти більш тривалий період — до 2 тижнів.
До типових симптомів отруєння їжею належать блювання та діарея. Симптоми захворювання напряму пов'язані із видом збудника:
Сальмонельоз проявляється частим блюванням, сильними болями у животі. Інкубаційний період становить від декількох годин до доби, тому ознаки харчового отруєння можуть розвиватись поступово. Для сальмонельозу характерна висока температура, іноді до 40 градусів. У калі може спостерігатись слиз та сліди крові.
Ботулізм проявляється сильним головним болем, слабкістю, розладами діяльності центральної нервової системи, спазмами гортані, паралічами.
Стафілокок проявляється частіше всього через 30-40 хвилин після споживання зараженої їжі. Блювання одразу стає практично безперервним, температура тіла підвищується різко. Характерними є слабкість, падіння артеріального тиску та відсутність діареї.
Ознаки харчового отруєння протеями - діарея та коліками, часто підвищується температура тіла. Симптоми розвиваються швидко, проте, так само швидко і стихають (1-2 дні).
Попередження харчових отруєнь полягає у наступному:
Регулярно мити руки, після кожного відвідування громадських місць (ринки, магазини, офіси, транспорт, тощо).
Руки варто мити не лише після відвідування громадських місць, але і перед та після приготування їжі, особливо, якщо готувались сирі м'ясо та риба.
Систематично забезпечувати чистоту у місцях приготування їжі. Мити потрібно усі столові прибори, посуд, частіше міняти кухонні рушники та губки.
Дотримуватись чистоти у жилому приміщенні, оскільки деякі види бактерій чудово уживаються із побутовим пилом.
При покупці продуктів харчування потрібно звертати увагу на умови їх зберігання, терміни реалізації, зовнішній вигляд.
Не купувати продукти на стихійних ринках, у місцях, непридатних для торгівлі, не обладнаних холодильними установками, тощо.
Дотримуватись у домашніх умовах правил зберігання продуктів.
Без вагань викидати навіть злегка зіпсовану їжу. Не допускати її повторної переробки.
Дотримуватись правил термічної обробки продуктів — молоко кип'ятити, яйця варити або смажити, так само м'ясо та рибу.
Зберігати приготовану їжу не більше 1,5-2 годин у відкритому вигляді при кімнатній температурі.
Зберігати напівфабрикати, сирі продукти окремо від готових страв, бажано у закритому вигляді.
Не споживати у їжу гриби сумнівного виду, гриби, які ростуть біля трас, промислових об'єктів, куповані на стихійних ринках у незнайомих продавців.
Сміттєві корзини, відра тримати закритими та очищувати якомога частіше.
Овочі, фрукти, ягоди повинні піддаватись обробки водою. Якщо консистенція продукту дозволяє, краще обдати його кип'ятком.
Продукти варто зберігати відповідним способом — у закритому вигляді, у холоді, тощо.
Готові продукти повинні зберігатись окремо від сирих.
Покупка продуктів на стихійних ринках загрожує харчовим отруєнням.
Практично усі продукти потрібно піддавати тепловій обробці — смаженню, варінню, запіканню.
Профілактика — це основний захід, що допоможе убезпечити себе та своїх близьких від харчової токсикоінфекції. Харчове отруєння — це на 90% неуважність, недотримання санітарії самою людиною.
Головний спеціаліст відділу
державного нагляду за дотриманням
санітарного законодавства
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області Людмила ФРАДИНСЬКА