Змінено вимоги щодо проведення медогляду

З набуттям чинності з 01.10.2023р. Закону України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2023р. № 2573 змінено вимоги щодо медоглядів працівників, зокрема в ч. 2 ст. 34 вказано:

2. Суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати медико-санітарні заходи щодо забезпечення безпечних для людини умов праці та виконання вимог санітарного законодавства, зокрема щодо виробничих процесів і технологічного устаткування, організації робочих місць, режиму праці, організації попередніх та періодичних медичних оглядів, відпочинку та побутового обслуговування працівників, з метою запобігання виникненню професійних захворювань та інфекційних хвороб, пов'язаних з умовами праці.

Обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні медичні огляди повинні проходити:

– працівники суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов'язану з обслуговуванням населення. Міністерство охорони здоров'я за погодженням із Держпраці має затвердити перелік таких видів діяльності;

– працівники, зайняті на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці відповідно до Порядку № 246.

При цьому в ч. 2 ст. 45 Закону № 2573 вказано, що періодичні медичні огляди проводять за рахунок роботодавця. Тобто зобов'язань роботодавця щодо оплати попереднього (до прийняття на роботу) медичного огляду Закон № 2573 не передбачає.

Також у ч. 1 ст. 45 цього Закону вказано, що Міністерство охорони здоров'я має затвердити порядок організації і здійснення медоглядів. Більше того, новацією є запровадження електронної медичної книжки в електронній системі охорони здоров'я. Тож паперові медичні книжки поступово відходять у минуле. З огляду на це роботодавцям варто уважно ставитися до питання достовірності паперової медичної книжки працівника, адже незабаром їх має бути переведено в електронний формат і, ймовірно, з деякими працівниками доведеться припиняти трудові відносини.

Як і раніше, у роботодавця залишається право відсторонювати від роботи або притягувати до дисциплінарної відповідальності працівників, які без поважних причин не пройшли в установлений термін обов'язковий медичний огляд у повному обсязі (ч. 5 ст. 45 Закону № 2573). Умови проведення позачергових медичних оглядів працівників також не змінилися. Їх проводитимуть на вимогу посадових осіб органу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог санітарного законодавства у відповідній сфері, а також на прохання працівника, якщо він пов'язує погіршення стану свого здоров'я з умовами праці.

Зрозуміло, що для виконання цього Закону роботодавцями Міністерство охорони здоров'я ще має затвердити відповідні нормативно-правові акти. Сподіваємося, що незабаром такі документи з'являться.

Медогляд працівників зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці проводяться відповідно до Порядку № 246 від 21.05.2007р. «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».

З 1 жовтня 2024 року набувають чинності оновлені вимоги до організації й проведення профілактичних медичних оглядів працівників деяких професій. Насамперед зміни торкнуться переліків виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені не вакциновані особи або особи, хворі на визначені інфекційні хвороби.

Змінено також перелік інфекційних хвороб, носійство або захворювання на які є підставою для недопуску до виконання професійних обов’язків. Так, перелік було розширено інфекційними хворобами, що можуть викликати надзвичайні ситуації в системі громадського здоров’я, а натомість виключені такі, що не передаються від людини до людини.

Найбільших змін зазнав перелік необхідних обстежень для проведення обов’язкових медичних оглядів. Перелік доповнено обов’язковими лабораторними (загальний аналіз крові і сечі, глюкоза крові), інструментальними (вимірювання артеріального тиску та ЕКГ) і фізикальними обстеженнями. Враховуючи, що деякі сфери діяльності працівників, які проходять медичний огляд, пов’язані з щоденним безпосереднім контактом з людьми, до необхідних лікарів-спеціалістів додано лікаря-психіатра.

Флюорографія або рентгенологічне обстеження органів грудної клітки проводитиметься виключно за наявності факторів ризику у працівника після проходження анкетування.

Бактеріологічні дослідження (так звані «кишкова група» і «мазок на стафілокок») стануть обов’язковими лише для працівників, які безпосередньо пов’язані з виготовленням та реалізацією продуктів харчування.

Вже з жовтня 2024 року, якщо працівник ризикує інфікуватися при виконанні професійних обов’язків та/або може інфікувати інших і проти зазначених інфекційних хвороб є специфічна профілактика, такий працівник не допускатиметься до роботи не маючи відповідного захисту.

 

Начальник відділу державного нагляду

за дотримання санітарного законодавства 

Кременецького районного управління 

Головного управління Держпродспоживслужби 

в Тернопільській області  

Людмила СЛОБОДЯНЮК

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux