Грип та COVID-19 – респіраторні захворювання, які викликаються різними вірусами, але мають подібну клінічну картину з широким спектром проявів від безсимптомного або легкого до тяжкого захворювання і смерті.
Передбачається, що в Україні восени та взимку циркулюватиме звичайний грип H1N1 і також H3N2 – це віруси, які належать до групи A, а починаючи з кінця року, приєднається ще також вірус групи B, який переноситься набагато легше.
Щодо коронавірусу, то за повідомленням МОЗ України, у шести областях (Дніпропетровська, Закарпатська, Сумська, Хмельницька, Тернопільська, Чернівецька) виявлено випадки нового підвиду COVID-19 під назвою Еріс. Симптоми Еріс такі ж, як і в інших відомих штамів COVID-19: біль у горлі, нежить, задишка, ломота у тілі, головний біль, лихоманка. Специфічна відмінність Еріс — це додаткова мутація шипового білка, який швидше вражає ослаблений імунітет.
Основні симптоми грипу:
Найпоширеніші симптоми коронавірусу COVID-19:
лихоманка
сухий кашель
задишка
характерна сильна втома
біль у м'язах
біль у горлі
головний біль
втрата або порушення смаку та / або запаху (характерний симптом).
Послідовність появи симптомів при COVID-19 та грипі
COVID-19 Грип
Як захистити себе:
Зміцнюйте імунітет. Помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування та здоровий сон роблять імунітет людини сильним.
Регулярно провітрюйте приміщення. Із початком опалювального сезону повітря вдома та в офісі стає сухим. Від цього пересихає слизова носа, що знижує її захисні властивості. Щоб повернути її стан в норму, зволожуйте порожнину носа, пийте більше води, проводьте частіше вологе прибирання квартири, користуйтеся зволожувачем повітря, щогодини провітрюйте приміщення, у якому перебуваєте, стежте за тим, щоб температура повітря в кімнаті була не вище 22 °C.
Не зловживайте вітаміном С. Вважається, що вітамін С – це і є наш імунітет, і чим більше ми ковтаємо аскорбінової кислоти – тим швидше ми одужаємо. Насправді зловживання вітаміном С створить додаткові проблеми зі здоров’ям. Надлишок аскорбінової кислоти провокує утворення каменів у нирках. Організм виводить зайвий вітамін С з сечею у вигляді речовини оксалату – це і є складовою частина ниркових каменів. Крім цього, можуть виникнути й інші проблеми: пошкодження судин, нервів і порушення роботи серця. У більшості випадків нам не потрібен додатковий вітамін С, оскільки, дотримуючись збалансованого раціону, ми отримуємо його достатньо!
Вчасно вакцинуйтеся. Щеплення від грипу рекомендовано робити мінімум за два тижні до початку епідемії або можливого зараження. Адже саме стільки часу потрібно організму, щоб виробити антитіла. До речі, весь цей час імунітет ослаблений, і ризик захворіти грипом чи застудою дуже високий. Але, якщо ви вже захворіли і вирішили зробити щеплення для лікування, а не профілактики, ви ризикуєте отримати серйозні ускладнення, посиливши своє захворювання. Зрештою, замість того, щоб спрямувати всі сили на один вірус, організм віддає частину сил на вироблення антитіл до вакцини. У результаті організм просто не зможе боротися з такою кількістю вірусу, і ви затягнете своє одужання мінімум на кілька днів і підвищите ризик виникнення ускладнень.
Головний спеціаліст відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області Людмила Фрадинська