Ботулізм - це важке інфекційне захворювання, яке виникає при споживанні в їжу продуктів, інфікованих токсином Клостридіум ботуліном. Сам збудник - не становить загрози для здоров’я людини, небезпечний - ботулінічний токсин, що виробляється клостридіями в анаеробному середовищі (безкисневому, наприклад в герметично закритих банках). Ботулотоксин - одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі. Смертельна доза токсину для людини становить 0,3 мкг.
Розрізняють 7 сероварів збудника ботулізму - А, В, С, D, Е, І, F, токсини яких нейтралізуються лише протибутулітичними сироватками. Клостридій ботулінум стійкий до дії низьких температур (витримує - 130 градусів Цельсія), висушування (спори збудника не втрачають свою активність десятиріччями), витримує кип’ятіння впродовж 5-6 годин та не інактивується під дією шлункового та панкреатичного соку. В умовах стерилізації парою при температурі 120 градусів Цельсія спори гинуть через 10 - 20 хвилин.
Причиною захворювання є вживання в їжу інфікованих консервованих продуктів : риби в’яленої та копченої, м’ясних продуктів, балику, грибів, овочів та фруктів, забруднених ґрунтом та в яких накопичився токсин і живі мікроорганізми. В твердих продуктах (ковбаса, шинка, балик) мікроб може розмножуватись гніздами – в місцях, де створені безкисневі умови. Існують також інші джерела отруєння, наприклад: часник чи приправи, які зберігаються в олії без підкислення, перець чілі, погано вимита тушена в алюміньовій фользі картопля тощо.
Інкубаційний період триває від 2 годин до 10 діб, найчастіше - 18-24 години.
Основні симптоми: сильна м’язова слабкість, нудота, блювота, сухість в роті, порушення зору, ковтання та мови. Смерть при повній свідомості настає на 3-5 добу, летальність становить – 20-70 процентів випадків.
Проте, в медицині відомі приклади застосування мікродоз небезпечного токсину для лікування ревматизму, енцефаліту, важких черепно - мозкових травм, в ін’єкціях краси з ботоксом (використовується нейротоксин групи А).
Щоб запобігти отруєнню необхідно:
Пам’ятайте! При перших же ознаках отруєння необхідно негайно звернутися до лікаря. Зволікання загрожує потерпілому смертю.
Головний спеціаліст відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Кременецького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Терноільській області Людмила ФРАДИНСЬКА